Niedziela Miłosierdzia Bożego

„Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia Mojego” – mówił Chrystus do św. Faustyny („Dzienniczek” nr 699)  

 Uroczystość NMP, Królowej  Polski

W sobotę 3 maja w naszej Ojczyźnie  święto religijne i patriotyczne. Będziemy  powierzać Panu Bogu sprawy Polski za przyczyną Matki Bożej naszej Królowej. Dziś naród polski potrzebuje  szczególnego Bożego błogosławieństwa, bo zagraża mu wiele niebezpieczeństw zarówno w sferze politycznej, gospodarcze, a nade wszystko w wymiarze moralnym i duchowym.  Pamiętajmy o modlitwie w intencji naszego kraju.

 

Groby papieskie  w Bazylice Santa  Maria Maggiore

Papież Franciszek  za swojego życia wielokrotnie dawał do zrozumienia, że nie chce być pochowany w Bazylice św. Piotra, jak jego bezpośredni poprzednicy, ale w papieskiej Bazylice Santa Maria Maggiore (Bazylice Matki Bożej Większej) w Rzymie. Sześciu papieży w historii Kościoła zostało już pochowanych w tej świątyni, która istnieje od późnej starożytności niedaleko rzymskiego dworca kolejowego Termini, w tym pierwszy papież z zakonu franciszkanów, Mikołaj IV (1288-1292). Bazylika jest najważniejszym z ponad 40 kościołów maryjnych w Rzymie, stąd nazwa „Santa Maria Maggiore”. Ojciec Święty Franciszek odwiedził świątynię ponad 100 razy, w tym rano po swoim wyborze w marcu 2013 r. oraz przed i po swoich podróżach zagranicznych, aby pomodlić się przed obrazem Matki Boskiej „Salus Populi Romani” (Ocalenia Ludu Rzymskiego), który jest tam czczony i  uważa się, że pochodzi z późnej starożytności. Santa Maria Maggiore była również miejscem pochówku papieży Honoriusza III (1216-1227), Piusa V (1566-1572), Sykstusa V (1585-1590), Klemensa VIII (1592-1605), Pawła V (1605-1621) i Klemensa IX (1667-1669). Jednak grobowiec Honoriusza III został zniszczony podczas przebudowy i nie można go już znaleźć. Co ciekawe Gian Lorenzo Bernini (1598-1680), twórca kolumnad na Placu św. Piotra, jest pochowany po prawej stronie za ołtarzem papieskim. Wiele grobowców papieskich, zwłaszcza z pierwszego tysiąclecia, nie zachowało się do dziś. Większość z nich znajduje się oczywiście w Watykanie i we Włoszech, wiele także poza Rzymem. Jednak grobowce można znaleźć również we Francji (np. Awinion, Cluny, Marsylia), Hiszpanii, Niemczech (Hamburg, Bamberg) i na Półwyspie Krymskim. W morskich głębinach znalazło się ciało wygnanego rzymskiego biskupa Klemensa I (ok. 88-97/101), o którym mówi się, że został wepchnięty do morza z łańcuchem i kotwicą na szyi za panowania cesarza Trajana. Ostatnim papieżem, który nie został pochowany w Bazylice św. Piotra był Pius IX (1846-1878). Jego grób znajduje się w rzymskiej Bazylice San Lorenzo. W sobotę ( 27.04.2025) zgodnie ze swoja wolą Ojciec Święty Franciszek zostanie pochowany jako kolejny papież w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie, z którą był  szczególnie duchowo związany i w której powierzał Matce Bożej cały Kościół powszechny oraz  swój pontyfikat.

Opr. Redakcja

 

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

        Chiesa di Santo Spirito in Sassia – kościół tytularny w  Rzymie jest jednocześnie Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Określenie in Sassia odnosi się do społeczności saskiej, która osiedliła się w tej okolicy. W VIII wieku dla saskich pielgrzymów wybudowano tu hospicjum wraz z kościołem, który pierwotnie był dedykowany Matce Bożej. W IX wieku za pontyfikatu Leona IV świątynię odbudowano po pożarze, który objął całą dzielnicę. W 1208 r. kościół dedykowano Duchowi Świętemu. Podczas zdobycia i złupienia Rzymu w 1527 r. przez wojska hiszpańsko-niemieckie Karola V, nastąpiło kolejne zniszczenie kościoła. Dzięki wsparciu finansowemu kardynała G.C. Gonzagi kościół odbudowano a dostojnik został tu pochowany po swojej śmierci. Po 1867 r. kiedy to nastąpiła konfiskata dóbr kościelnych przez państwo włoskie, budynek pełnił funkcję kaplicy szpitalnej a później kościoła parafialnego. W 1991 r. papież Jan Paweł II mianował świątynię tytularnym kościołem kardynalskim, a kardynał Camillo Ruini ustanowił tu Centrum Duchowości Miłosierdzia Bożego. Przy sanktuarium w Rzymie pracują siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Kościół Santo Spirito in Sassia ma jedną dużą nawę oraz po pięć absyd po obu bokach. W dziewięciu mieszczą się kaplice boczne, natomiast w ostatniej znajduje się boczne wejście do świątyni. Dzwonnica wykonana z cegły jest starsza od budynku kościoła i  pochodzi z XV wieku. Wewnątrz świątyni ściany pokryte są freskami włoskich malarzy. Drewniany sufit kasetonowy został zainstalowany za czasów papieża Pawła III (1534-1549). Po prawej stronie kościoła znajdują się: Kaplica Zesłania Ducha Świętego z malowidłami z 1583 r, Kaplica Wniebowzięcia NMP także z XVI w, Kaplica Wniebowstąpienia oraz Kaplica Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. W ołtarzu (foto) znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego a freski obok przedstawiają Uzdrowienie paralityka i Uzdrowienie niewidomego. Po lewej stronie nawy są: Kaplica św. Alojzego Gonzagi, Kaplica Koronacji MB, Kaplica Krucyfiksu z freskami przedstawiającymi sceny z Pasji, Kaplica MB i św. Jana Ewangelisty oraz Kaplica św. Jana Pawła II. Obraz z wizerunkiem polskiego papieża, został podarowany do sanktuarium przez kardynała Stanisława Dziwisza byłego sekretarza Karola Wojtyły. Wielu Polaków odwiedza Sanktuarium Miłosierdzia Bożego aby pomodlić się przed obrazem Jezusa Miłosiernego.                                             

Anita  Iwańska –  Iovino