Uroczystość Objawienia Pańskiego, a może raczej Trzech Króli jak to potocznie zwykło się mówić to czas gdy pokłon Mędrców ze Wschodu złożony Jezusowi, symbolizuje pokłon świata pogan, wszystkich ludzi. Dzisiejsze święto jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. 

Trzej królowie być może byli astrologami, którzy ujrzeli gwiazdę – znak narodzin Króla. Jednak pozostanie tajemnicą, w jaki sposób stała się ona dla nich czytelnym znakiem, który wyprowadził ich w daleką i niebezpieczną podróż do Jerozolimy. Jak zostało już wyżej wspomniane to święto, które zostało uświęcone jako jedno z pierwszych przez Kościół. Na wschodzie pierwsze ślady tej uroczystości spotykamy już w III w. Choć wtedy miały to miejsce obchody Bożego Narodzenia tyle, że rozbudowane jako uroczystość Epifanii. Na zachodzie zaś już od końca IV w. można dostrzec ślady tego święta i tym razem już oddzielnie od Bożego Narodzenia. W Trzech Magach pierwotny Kościół widzi siebie, świat pogański, całą rodzinę ludzką, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. Jeśli chodzi zaś o poświęcenie kadzidła i kredy to zwyczaj znakowania drzwi mieszkań trwa nieprzerwanie od przełomu XV i XVI w. Oznaczamy drzwi na znak, że w naszym domu przyjęliśmy Wcielonego Syna Bożego. 

Dzisiejsza uroczystość jest patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, a także jest jednocześnie dniem modlitwy i pomocy Misjom.  Jak wiemy dziś składka jest przeznaczona na misje, w ten sposób pragniemy wesprzeć 2004. polskich misjonarzy. Dziś także ulicami naszej parafii przejdą dzieci należące do Szkolnego Koła Misyjnego i te ofiary, które będą zebrane podczas kolędowania będą także wspierać misje. Prosimy o życzliwe przyjęcie tych młodych kolędników misyjnych. Na dzisiejszy dzień Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji kieruje do nas także komunikat, który publikujemy poniżej.

Loader Ładowanie...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab