Uroczystość I Komunii Świętej
Dziś w naszym kościele parafialnym Uroczystość I Komunii Świętej. Dziewczynki i chłopcy ( 48 dzieci) z kl III po raz pierwszy przyjmą do swojego serca Pana Jezusa w Komunii św. Módlmy się w ich intencji, aby przez całe życie byli blisko Boga obecnego w Świętej Eucharystii.
Modlitwa w intencji papieża Leona XIV
Bóg i Pan nasz, który wybrał Ojca Świętego Leona XIV do sprawowania posługi biskupa Rzymu niech zachowa go w zdrowiu i bezpieczeństwie dla swego Kościoła świętego, aby prowadził wiernie święty lud Boży przez niełatwe drogi we współczesnym świecie.
Modlitwa za Ojczyznę
Boże, Ojcze nasz i Opiekunie, błogosław Ojczyźnie naszej. Dodaj nam swojej łaski wiary, mocy i mądrości, abyśmy Ją modlitwą i pracą wspierali i dla jej dobra byli gotowi do wszelkich dla Niej poświęceń i wybierali ludzi z chrześcijańskimi zasadami. Wspieraj o Panie, Polskę, aby była wierna Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, spraw, aby panowały w niej prawo, miłość oraz sprawiedliwość.
Inauguracja pontyfikatu biskupa rzymskiego Leona XIV
Uroczysta Msza św. na placu św. Piotra, którą sprawuje sam papież, wygłaszając homilię, jest oficjalną ceremonią otwarcia pontyfikatu z udziałem zaproszonych gości, głów państw, a dla wiernych jest wspólną modlitwą i wspólnym dziękczynieniem Bogu za to, że prowadzi swój Kościół i dba o powołanie jego pasterzy. Inauguracja posługi wybranego papieża to w rzeczywistości dwie oddzielne uroczystości. Pierwsza – główny moment, który ściąga uwagę światowej opinii publicznej – odbywa się w Bazylice św. Piotra i jest związana z inauguracją władzy Piotra przez biskupa Rzymu (taka jest też pełna włoska nazwa rytu inauguracji: Riti per l’inizio del ministero petrino del Vescovo di Roma). Druga równie ważna celebra następuje kilka dni później w katedrze biskupa Rzymu, czyli w Bazylice św. Jana na Lateranie. Tam papież, biskup Rzymu, przeprowadza ingres, czyli obejmuje – jak każdy biskup diecezjalny na świecie – swoją katedrę. Bo katedrą biskupa Rzymu jest bazylika na Lateranie.
Paliusz i pierścień Rybaka
W Bazylice św. Jana na Lateranie odbywa się nałożenie paliusza oraz pierścienia Rybaka. Główną rolę odgrywają kardynałowie protodiakon, pierwszy z prezbiterów oraz pierwszy z biskupów, czyli dziekan kolegium. Paliusz utkany jest z wełny jagniąt i owiec. To starożytny symbol służby biskupa na wzór Jezusa Chrystusa: nakładany na ramiona paliusz nawiązuje do biblijnego obrazu Dobrego Pasterza z Ewangelii św. Jana biorącego na ramiona zagubioną owcę. Na paliuszu widnieje pięć czerwonych krzyży. Ich obecność odsłania dodatkowe teologiczne wyjaśnienie: Jezus, który przyjął na siebie ludzką naturę we wcieleniu, ubóstwił ją przez śmierć na krzyżu. Paliusze noszą nie tylko papieże, lecz również arcybiskupi metropolici na całym świecie. Na końcu, dziekan Kolegium kardynalskiego wręcza pierścień Rybaka – który pozostanie na serdecznym palcu papieża jego prawej dłoni aż do końca jego dni.
Akt posłuszeństwa
Teraz następuje akt posłuszeństwa, homagium, który składają wszyscy obecni kardynałowie. Uroczysta Msza św. oraz cała celebra odprawiana po łacinie nie ma ustalonego formularza. Charakterystyczne dla Mszy św. inauguracyjnej jest to, że Ewangelia zawsze jest odczytywana (a właściwie śpiewana) najpierw w języku łacińskim, a następnie greckim.
KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY
Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano w rejonie Lacjum ok. 50 km od Rzymu to pierwsze miejsce kultu, które odwiedził nowy papież Leon XIV. W miejscu, gdzie dziś stoi bazylika od IX w. znajdował się starożytny kościół NMP. W 1356 r. został on powierzony augustianom, którzy zbudowali nieopodal mały klasztor, w którym mieszkali. Według aktu notarialnego już wtedy świątynia nosiła nazwę MB Dobrej Rady. Do XV w. kościół popadł w ruinę i wtedy znalazła się augustiańska tercjarka Petruccia, która oddała cały swój majątek na odbudowę tego świętego miejsca. Środki jednak były niewystarczające i prace zostały wstrzymane. Jednak staruszka upierała się, iż do jej śmierci „św. Augustyn i NMP dokończą ten kościół”. Zgodnie ze starą tradycją, niedługo po tych słowach Petrucci, 25 kwietnia 1467 r. w czasie nieszporów, na ścianie budowanego kościoła, w cudowny sposób pojawił się cudowny obraz NMP. Ludzie byli wstrząśnięci nie tylko tym niezwykłym wydarzeniem, ale także licznymi cudami dokonanymi przez Matkę Bożą z przybyłego obrazu. Wszystkie łaski otrzymywane za pośrednictwem MB Dobrej Rady były skrzętnie odnotowywane prze miejscowego notariusza i zapisywane w specjalnym rejestrze tzw. Kodeksie Cudów. Tylko między 27.04 – 14.08 1467 r. odnotowano 161 cudów. Te zdarzenia przyciągnęły do miasteczka tłumy wiernych a nawet 2 biskupów wysłanych z ramienia papieża Pawła II. Oczywiście wraz z pielgrzymami pojawiły się także fundusze na ukończenie odbudowy świątyni. Niedługo po cudownym pojawieniu się obrazu dwaj albańscy pielgrzymi rozpoznali w Madonnie z Genazzano, obraz czczony w Szkodrze w Albanii. Obraz ten w dziwnych okolicznościach zniknął z ziem, które wkrótce dostały się w ręce sułtana. Stąd też pochodzi inna nazwa obrazu – Pani Albanii. Wizerunek MB Dobrej Rady (foto) jest opisywany jako oblicze Matki Bożej z Raju. Na przestrzeni wieków tysiące wiernych odwiedziło kościół, wśród nich święci: Jan Bosco, Alfons Maria de Liguori, Alojzy Orione, Jan XXIII, Jan Paweł II, albańska św. Teresa z Kalkuty. Wielu papieży okazywało nabożeństwo do MB Dobrej Rady a jednym z nich był Leon XIII, który pochodził z tych stron. W sobotę 10 maja nowo mianowany Biskup Rzymu, Leon XIV mówił do ludu w sanktuarium: „Bądźcie wierni Matce, bo ona nigdy nie opuszcza swoich dzieci’’. Później odmówił modlitwę do MB Dobrej Rady autorstwa papieża Jana Pawła II.
Anita Iwańska-Iovino