Dzisiejsza Niedziela Dobrego Pasterza przypomina nam , że Pan Jezus jest Dobrym Pasterzem – daje życie swoje za owce. Zna je i gotów jest bronić ich zawsze. Ta gotowość daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że owce idą za swoim Pasterzem, który je prowadzi i jak tarcza chroni przed atakiem. Szuka nas, gdy zbłądzimy i pomaga przezwyciężać słabości. Dziś również rozpoczyna się Tydzień Modlitw o powołania do służby w Kościele. Każdy chrześcijanin powinien w swoich modlitwach prosić Boga o nowe i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.
Modlitwa o powołania w Kościele
Jezu, Dobry Pasterzu, wzbudź we wszystkich wspólnotach parafialnych powołanie do kapłaństwa, do zakonów męskich i żeńskich, do życia świeckiego konsekrowanego i misyjnego, według potrzeb całego świata, który Ty miłujesz i pragniesz zbawić .Amen
Posługa papieża w Kościele
Słowo papież określa biskupa Rzymu, który jest najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Katolickiego. Każdy wybrany papież jako biskup jest następcą świętego Piotra. Podlega mu duchowieństwo całego świata religii katolickiej. Papież jest wysłannikiem samego Boga i posiada najwyższą władzę w całym Kościele. Nosi ona nazwę prymatu – pierwszeństwa we wszystkim. Posiadanie przez papieża tej władzy opiera się na podstawach biblijnych. W tym miejscu trzeba przywołać słowa Jezusa do Apostoła Piotra: Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie» ( Mt 16, 19). A w innym miejscu „Rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje!» I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje!». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje .” (J21,15). A zatem Piotr był pierwszym papieżem z woli Pana Jezusa. W ciągu wieków sprawowanie Urzędu Piotrowego ulegało pewnym zmianom. Następca świętego Piotra, powinien w umiejętny sposób rządzić Kościołem, aby coraz bardziej jednoczył się on w prawdzie i miłości. Troszcząc się o cały Kościół, biskup Rzymu ma za zadanie pomagać wszystkim należącym do ludu Bożego w dążeniu do wiecznego zbawienia. Przez swoją posługę papież pomaga zachowywać prawdę Bożą od skażenia. Nauczanie papieża jest nieomylne jedynie w dziedzinie wiary i moralności. Swoją władzę papież sprawuje za pośrednictwem Kurii Rzymskiej, mającej prawo do rozstrzygania szczególnie trudnych spraw. Przywilejem papieża jest zwoływanie Soboru Powszechnego. Jest to zgromadzenie wszystkich biskupów. Zgromadzeniu przewodniczy oczywiście papież, który zatwierdza uchwały Soboru Powszechnego. Aby nieskazitelnie przekazywać Ewangelię i zachować bez zniekształceń powierzoną Kościołowi wiarę, biskupi wspólnie z papieżem sprawują urząd nauczycielski w Kościele. Konkretnie wyraża się to w trosce biskupa pozostającego w łączności z innymi biskupami i z papieżem – wyrażaną wzajemną modlitwą, wymianą pytań i odpowiedzi dotyczących wyznawanej wiary – aby w całej jego diecezji przekazywano prawdziwą i żywą wiarę. Papieżowi przysługuje też najwyższa władza sądownicza. Rozstrzyga on spory dotyczące: ważności małżeństwa, ślubów zakonnych czy prawa do nauczania teologii katolickiej w szkołach. Ojciec Święty jest dla katolików i dla wielu ludzi na świecie najwyższym autorytetem duchowym i moralnym.
Opracowała Redakcja
PAPIESKIE GROBY W RZYMIE I POZA NIM
Kiedy myślimy o miejscu pochówku papieży jakoś automatycznie nasza wyobraźnia przedstawia nam Bazylikę św. Piotra w Rzymie. Jednak historia pokazuje, że nie jest to wcale takie oczywiste. Tradycja chowania papieży w Bazylice św. Piotra nie sięga samych początków chrześcijaństwa. Pierwsi papieże byli chowani w katakumbach lub prostych grobowcach na obrzeżach miasta. Dopiero od V w. zwyczaj chowania głowy kościoła katolickiego w Grotach Watykańskich stał się ogólną tradycją szczególnie dlatego, że pod bazyliką spoczywają szczątki pierwszego papieża, założyciela Kościoła – św. Piotra. Grób św. Piotra został odkryty pod głównym ołtarzem bazyliki watykańskiej, dzięki wykopaliskom rozpoczętym w 1939 r, które pozwoliły zrekonstruować w jaki sposób relikwie świętego były strzeżone przez wieki. Grotte Vaticane to właściwie nie są groty tylko jakby kościół pod kościołem. Jest to w praktyce pusta przestrzeń oddzielająca bazylikę zbudowana przez Konstantyna w IV w. od tej obecnej. Znajdują się tu papieskie groby ozdobione pomnikami nagrobnymi ale i bardziej skromne, oznaczone tylko marmurową płytą z wyrytym imieniem. W historii Kościoła było 266 papieży, spośród nich 81 czczonych jest jako święci, 10 zostało beatyfikowanych a 3 są w trakcie beatyfikacji. Dwóch papieży: Leon Wielki i Grzegorz Wielki, otrzymało także tytuł doktora Kościoła. Z ogólnej liczby papieży około 90 spoczywa w Bazylice św. Piotra. Groby pozostałych rozrzucone są po całym Rzymie i nie tylko. W Bazylice św. Jana na Lateranie spoczywa 22 papieży, w Bazylice Matki Bożej Większej – 7, w Santa Maria sopra Minerva – 5, w Bazylice św. Wawrzyńca za Murami – 5. Poza Watykanem papieży pochowano również w Bazylice św. Pawła za Murami, w Bazylice Dwunastu Apostołów. Przed Franciszkiem, ostatnim papieżem niepochowanym w Bazylice św. Piotra był zmarły w 1903 r. Leon XIII, choć przez 20 lat jego szczątki tymczasowo spoczywały w Watykanie a dopiero później przeniesiono je do św. Jana na Lateranie. W średniowieczu wiele głów kościoła spoczęło jednak daleko od Rzymu. Papież Celestyn V, który abdykował w 1294 r. został pochowany w mieście L’Aquila. Benedykt XII i Jan XXII spoczywają w Awinionie, gdzie tymczasowo mieściła się siedziba papiestwa. Natomiast ostatni (przed Benedyktem XVI) papież, który zrezygnował ze stanowiska, Grzegorz XII ma swój grób we włoskimmieście Recanati.
Anita Iwańska-Iovino