Uroczystość św. Stanisława Patrona Polski
Wedle tradycji biskup Stanisław wstawiał się za wiernymi uciskanymi i zbytnio karanymi przez króla – Bolesława Śmiałego, wyrzucał mu także niemoralne życie. Król postanowił się zemścić i zamordował Biskupa Stanisława w czasie Mszy św. w kościele św. Michała na Skałce 11 kwietnia 1079 r. W osobie św. Stanisława łączą się dwie głębokie miłości: do Boga i Jego Prawa, oraz do wciąż kształtującej się Polski. Zginął, ponieważ swoim troskliwym i stanowczym napominaniem, próbował poruszyć zatwardziałe i zagubione serce polskiego władcy. Przez wieki traktowany był jako symbol oporu wobec tyranii. Jako autorytet jest przykładem miłosierdzia, skromności, pracowitości i pilności
Nabożeństwa majowe
Przez cały miesiąc maj w naszym kościele będziemy modlić się śpiewając litanię loretańską do Matki Bożej. Do wspólnej modlitwy zaproszeni są wszyscy zarówno dzieci, młodzież oraz dorośli.
Czym jest konklawe ?
Konklawe wywodzi się od łacińskiego słowa cum clave, czyli pod kluczem. Terminem tym określa się zebranie kolegium kardynalskiego, które wybiera papieża. Elekcja następuje zazwyczaj między 15 a 20 dniem od śmierci papieża w kaplicy Sykstyńskiej. Po śmierci papieża Franciszka odbędzie się konklawe czyli zgromadzenie kardynałów w celu wyboru nowego 267 papieża. Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025. Konklawe rozpocznie się 7 maja. W skład konklawe wchodzą kardynałowie elektorzy, czyli wyłącznie ci, którzy w dniu zaistnienia wakatu Stolicy Apostolskiej nie osiągnęli jeszcze wieku osiemdziesięciu lat. Maksymalna liczba elektorów biorących udział w konklawe jest określona na 120 kardynałów, ale według stanu na kwiecień 2025 roku kardynałów, którzy nie ukończyli 80 roku życia jest 135 ( wszystkich jest 252). Głosowanie musi być tajne, pisemne i wyrażane indywidualnie (per scrutinium). Głosowanie kończy się wyborem nowego papieża, jeśli co najmniej 2/3 głosów zostanie oddanych na jednego kandydata. Kardynał prowadzący konklawe pyta wybranego „Czy przyjmujesz twój kanoniczny wybór na Biskupa Rzymskiego?”. Po wyrażeniu zgody nowy papież wybiera imię. Z chwilą wyrażenia zgody wybrany staje się natychmiast pełnoprawnym papieżem (za wyjątkiem sytuacji, gdy wybrany nie ma jeszcze święceń biskupich – w takiej sytuacji musi być natychmiast konsekrowany). Publiczne ogłoszenie na balkonie Bazyliki Watykańskiej przez kardynała diakona faktu dokonania wyboru słowami Habemus Papam ( mamy Papieża) kończy okres sede wacante (nieobsadzona stolica biskupa) . Za nim zostanie wybrany nowy papież, wierni Kościoła powinni modlić się, aby nowy następca św. Piotra prowadził wspólnotę chrześcijan poprzez burze obecnego czasu, mocą Ducha Świętego, dla dobra wierzących i całego świata. Nie jest ważne z jakiego kraju będzie pochodził Ojciec Święty, ale niezwykle istotne jest, aby był pełen Ducha Bożego i utwierdzał Kościół w wierze naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Opracowała Redakcja
KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY
Kościół św. Izydora a Capo le Case znajduje się w Rzymie w dzielnicy Case przy ulicy Artystów. Został ufundowany przez szlachcica Ottaviano Vestri di Barbiano, co potwierdza bulla Urbana VIII z 1625 r. Świątynia była wzniesiona z okazji kanonizacji dokonanej przez papieża Grzegorza XV w 1622 r. pięciu świętych, w tym Hiszpana Izydora Agrykoli, znanego jako św. Izydor Rolnik. Ten święty był hiszpańskim chłopem urodzonym w 1080 r. w Madrycie. Zaczął uprawiać ziemię w bardzo młodym wieku. Ożenił się z Marią Toiribą, która także jest świętą kościoła katolickiego, znaną pod imieniem Maria de la Cabeza. Izydor swoje życie poświęcił pracy na roli i modlitwie. Przypisywane są mu liczne cuda, spośród których najsłynniejszymi są tzw. cud studni – gdzie święty dzięki modlitwie zdołał podnieść poziom wody w studni, do której wpadło dziecko i w ten sposób pomógł je uratować oraz cud aniołów – pomoc aniołów w zaoraniu pola, po to aby Izydor mógł spędzić czas na modlitwie. Obecnie doczesne szczątki świętego znajdują się w kolegiacie Sant’Isidoro w Madrycie. Wracając do kościoła św. Izydora w Rzymie, to został on wraz z przylegającym klasztorem założony przez hiszpańskich oo. Franciszkanów, przybyłych do Włoch. Jednak po dwóch latach cały kompleks klasztorny przeszedł w ręce irlandzkich oo. Franciszkanów, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny z powodu prześladowań ze strony protestantów i to oni są po dziś dzień właścicielami tak kościoła jak i klasztoru. Sama świątynia ma jednonawowe wnętrze w kształcie krzyża łacińskiego, posiada dwie kaplice boczne i dwie kaplice po bokach prezbiterium. W kościele wyróżniają się wspaniałe dzieła włoskiego malarza pochodzącego z Rzymu Carlo Maratty. Był on uznawany za największego malarza swoich czasów i odcisnął także duże piętno na twórczości artystycznej XVIII- tego wieku. W jednej z kaplic umieszczone są, namalowane przez niego historie życia św. Józefa, w Kaplicy De Sylva znajduje się natomiast obraz Niepokalane Poczęcie, który oprawiony jest w ramę projektu wielkiego architekta Gian Lorenzo Berniniego. Zresztą w Kaplicy De Sylva można podziwiać pomniki nagrobne, których autorem jest syn Berniniego Paolo Valentino. W ołtarzu głównym znajduje się bardzo wyrazisty obraz św. Izydor oraz Matka Boska z Dzieciątkiem. Święto patronalne Izydora obchodzone jest 15 maja i szczególnie hucznie świętują ten dzień w Hiszpanii, na Sardynii i w krajach Ameryki Południowej.
Anita Iwańska – Iovino