II Niedziela Wielkiego Postu

Dzisiaj już II Niedziela Wielkiego Postu. Przez bardziej gorliwą modlitwę niż zwykle oraz podjęte uczynki pokutne jak post i jałmużna trwamy przy Chrystusie, który jest zbawicielem świata. Słowa Pana Jezusa, które kieruje do swoich Apostołów: Wstańcie, nie lękajcie się  są adresowane także do każdego z  nas. Z  Chrystusem w sercu człowiek niczego się nie boi, ani się nie lęka.

 

     Uroczystość  św. Józefa     

              19 marca przypada uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Człowieka niezwykłej wiary, która pozwoliła mu dokonać dobrego wyboru i ponieść wszelkie jego konsekwencje. „Wiara karmiąca się modlitwą – oto najcenniejszy skarb, jaki przekazuje nam święty.      

 

Kard. Pell  ofiara nagonki na Kościół

Kard. Pell urodził się w 1941 r. w Ballarat w Australii. W wieku 25 lat przyjął święcenia kapłańskie. Studiował na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim i w Oksfordzie. W 1987 r. został biskupem pomocniczym w Melbourne. W tym czasie przez 9 lat był prezesem australijskiej Caritas. W 1996 r. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Melbourne, a pięć lat później arcybiskupem Sydney. W 2003 r. włączył go do Kolegium Kardynalskiego. Benedykt XVI powierzył mu organizację Światowych Dni Młodzieży w 2008 r.    Franciszek na początku swego pontyfikatu mianował go członkiem Rady Kardynałów, która miała pomagać Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej. Rok później ustanowił go prefektem Sekretariat ds. Ekonomii. W niedługim czasie  wysunięto przeciw niemu  bezpodstawne  oskarżenia o molestowanie nieletnich. Aby dowieść swej niewinności, w 2017 r. powrócił do ojczyzny i stanął przed sądem, który skazał go na 6 lat więzienia. Kard. Pell spędził w celi ponad 400 dni bez możliwości sprawowania sakramentów . Zmarł 11 stycznia 2023 roku .

Niewinny!

Ten ostateczny werdykt został wydany  w 2020 roku , po czterech latach udręki – publicznych oskarżeń, śledztwa, procesu i medialnego linczu – oraz ponad roku więzienia za przestępstwo, którego kard. George Pell nie popełnił! Sąd Najwyższy Australii ostatecznie całkowicie uniewinnił 78-letniego kardynała i oczyścił od zarzutów o przestępstwo na tle seksualnym.  O tym jednak media już  nie informowały tak gorliwie, jak wtedy, kiedy oskarżały go kłamliwie o  przestępstwa. Było to nie tylko osobiste zwycięstwo hierarchy nad niesprawiedliwością, ale i nadzieja dla całego Kościoła katolickiego, iż prawda zawsze ostatecznie zatriumfuje. Nie żywiąc niechęci do swoich oskarżycieli, sędziów, pracowników więziennictwa, dziennikarzy oraz osób wyrażających wobec niego nienawiść, kard. Pell wykorzystał pobyt w więzieniu jako swego rodzaju „przedłużone rekolekcje”. Sumiennie przy tym wypełniał strony zeszytu swoimi duchowymi refleksjami oraz spostrzeżeniami na temat bieżących wydarzeń i więziennego życia. Z jego zapisków wyłania się portret człowieka niezłomnej wiary i ogromnej dojrzałości duchowej, poddawanego próbie jak biblijny Hiob, który może stać się inspiracją i wzorem dla współczesnego człowieka. To, czego doświadczył   kard. Pell jest  wymownym świadectwem  jak dziś walczy się  w sposób  wyrafinowany i kłamliwy z chrześcijaństwem. Dziennik więzienny. Apelacja to pierwsza książka z tryptyku, który kard. Pell stworzył podczas uwięzienia.

Artykuł opracowała Redakcja

KOŚCIOŁY STACYJNE W RZYMIE

     Tradycja pielgrzymowania wielkopostnego do kościołów stacyjnych zanikła na długie wieki podczas niewoli awiniońskiej, kiedy to papieże rezydowali we Francji zamiast w Rzymie. Zaczęto powoli wracać do procesji od XVI w, ale na stałe kościoły stacyjne wróciły do obchodów Wielkiego Postu w XX w. za pontyfikatu Jana XXIII. Rzymskie kościoły stacyjne zostawiły trwały ślad w liturgii, w czytaniach przypisanych do kolejnych dni Wielkiego Postu, np. opis uzdrowienia sługi centuriona i związany z nim kościół św. Jerzego w Velabro, gdzie przechowuje się relikwie żołnierza i męczennika św. Jerzego czy opis wskrzeszenia Łazarza czytany podczas odwiedzania kościoła stacyjnego św. Euzebiusza na Eskwilinie. Lista kościołów stacyjnych kolejno od II niedzieli Wielkiego Postu to: niedziela – kościół św Marii alla Navicella, poniedziałek – bazylika św. Klemensa, wtorek – bazylika św. Balbiny na Awentynie, środa – bazylika św. Cecylii na Zatybrzu czwartek – bazylika NMP na Zatybrzu, piątek – bazylika św. Witalisa, sobota – kościół św. Marcelina i Piotra na Lateranie, III niedziela – bazylika św. Wawrzyńca za Murami, pon. – bazylika św. Marka, wtorek – bazylika św. Pudencjany na Wiminale, środa – bazylika św. Sykstusa, czwartek – kościół św. Kosmy i Damiana, piątek – bazylika św. Wawrzyńca in Lucina, sobota – kościół św. Zuzanny przy Termach Dioklecjana, IV niedziela – bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy, pon. – bazylika Czterech Koronatów, wtorek – bazylika św. Wawrzyńca in Damaso, środa – bazylika św. Pawła za Murami, czwartek – bazylika św. Sylwestra i św. Marcina w Monti, piątek – kościół św. Euzebiusza na Eskwilinie, sobota – bazylika św. Mikołaja w Więzieniu, V niedziela – bazylika św. Piotra na Watykanie, pon. – bazylika św. Chryzogona na Zatybrzu, wtorek – bazylika Matki Bożej przy via Lata, środa- kościół św. Marcelego na Corso, czwartek – bazylika św. Apolinarego przy Termach, piątek – bazylika św. Szczepana, sobota – kościół św. Jana w Łacińskiej Bramie. Rzymska tradycja zainspirowała wiele innych miast, które również chcą pomóc wiernym w szczególnym przeżyciu Wielkiego Postu poprzez pielgrzymowanie do ważnych świątyń. Tak też jest w kilku dużych miastach w Polsce: w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy w Lublinie. Oprócz głównej celebracji, kościoły stacyjne służą wiernym całodziennym dyżurem spowiednika, aby we współczesnym natłoku spraw codziennych mogli skorzystać z sakramentu pojednania. Wiele osób traktuje bardzo poważnie ideę pielgrzymki i uczęszcza do kościołów stacyjnych codziennie.

Anita Iwańska – Iovino