Nabożeństwa różańcowe

3 października 2021

Nabożeństwa różańcowe

Przez cały październik w naszym kościele parafialnym będziemy odmawiać różaniec. Na te piękną modlitwę serdecznie zapraszamy wszystkich parafian a w szczególności dzieci i młodzież. Wszystkim nam przecież zależy na umocnieniu się w wierze i w miłości Pana Boga na wzór Matki Bożej. Potrzeba dziś modlących się chrześcijan, którym leży na sercu dobro naszej Ojczyzny i Kościoła. Wypełnijmy więc naszą świątynie parafialną, dając w ten sposób piękne świadectwo wiary.

Przygotowanie do odwiedzin parafii przez ks. Biskupa Stanisława Jamrozka

W dniu 14 października naszą wspólnotę parafialną odwiedzi ks. Bp Stanisław Jamrozek. Podczas takiej wizytacji, która odbywa się co 5 lat Pasterz diecezji ma okazję zobaczyć jak wygląda życie duchowe i religijne parafii. W tym miesiącu ks. Bp odwiedzi wszystkie parafie naszego dekanatu. Polecajmy Panu Bogu posługę duszpasterską naszych ks. Biskupów i całą naszą Archidiecezję Przemyską.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Malutkie miasteczko Amalfi /ok. 70 km od Neapolu/ jest jednym z najpiękniejszych miejsc leżących w Zatoce Salernitańskiej. To jeden z najdroższych i najbardziej luksusowych kurortów wakacyjnych we Włoszech a wielu znanych ludzi posiada tu swoje posiadłości. Zabudowania miasteczka znajdują się na zboczach gór, które dość stromo schodzą do morza, a podróż drogą biegnącą między zboczami a morzem zapiera dech w piersiach. W tym malowniczym kurorcie turystycznym będącym w dawnych czasach ważnym ośrodek handlowym basenu Morza Śródziemnego znajduje się Katedra Św. Andrzeja Apostoła. Ten kościół katedralny jest naznaczony historią miasta i można w nim odnaleźć zarówno wpływy bizantyjskie, barokowe, romańskie czy gotyckie. Składa się z kompleksu budynków, w skład którego wchodzą budowle z różnych wieków i stylów. Jedną z nich jest bazylika Krucyfiksu z IX wieku, z której prowadzą schody do krypty św. Andrzeja Apostoła, gdzie znajduje się jego grób i przechowywane są jego relikwie. Szczątki św. Andrzeja Apostoła zostały przewiezione do Amalfi w czasie IV Krucjaty i pochowane w krypcie w roku 1209. Fronton kościoła jak i jego wnętrze jest bogato udekorowany mozaikami, freskami, obrazami i rzeźbami. Aby wejść do środka należy wspiąć się po kilkudziesięciu stromych schodach. W jednej z naw znajduje się krużganek w stylu arabsko-normańskim zwany Rajskim krużgankiem. Nad ołtarzem głównym można podziwiać obraz Męczeństwo świętego Andrzeja. Odwiedziłam to miejsce kilkakrotnie, modliłam się przy grobie patrona miasta i właściwie za każdym razem zbierały się tam tłumy wiernych. W dniu 30 listopada każdego roku relikwie świętego są wystawiane przed katedrę gdzie odprawiana jest uroczysta eucharystia wraz z procesją. W samym miasteczku zobaczyć też można zabytkową fontannę św. Andrzeja i wrzucić do niej pieniążek wypowiadając życzenie. A dla turystów szukających mocnych wrażeń ciekawym miejscem do odwiedzenia jest Szmaragdowa Grota, naturalna jaskinia, wypełniona błękitnymi refleksami z tafli morskiej. Pod wodą na dnie morskim płynąc łodzią można podziwiać wykonaną przez włoskich artystów szopkę bożonarodzeniową.

Anita Iwańska-Iovino

Nie zaprzepaśćmy Bożego wyróżnienia ?

Mając złą wolę, fałszywą skromność, lub brak wiedzy, można kwestionować fakt, że Polacy są wyróżnieni przez Opaczność Bożą. Ktoś powie jeszcze jeden megaloman. Wolę takie określenie, od bycia mącicielem i kacerzem prawdziwych korzeni, chrześcijańskich. A to są sprawy poważne, bo chodzi dosłownie o życie wieczne.. Oczywiście nie wszyscy wierzą w Boga. Niech nie wierzą, ale pouczanie nas, byłoby śmieszne, gdyby kończyło się na pouczaniu. To jest walka o nasze dusze i także o wolność tą ziemską. 3 maja, na Uniwersytecie Warszawskim, w suporcie przed wykładem, usłyszeliśmy, cyt. dosłownie: Po kilku godzinach zapasów ze świnią w błocie orientujesz się, że świnia to lubi. Tak przedstawiono kontakty z nami, katolikami. Ale jak spadają słupki, to jak trwoga to do Boga. Ostatnio „ główny opozycjonista” oświadczył, że: Naszym przeciwnikiem nie są katolicy, bo przecież my jesteśmy katolikami… A parę dni wcześniej wyraził pogląd, że: Miejsca publiczne takie jak sejm czy szkoła powinny być wolne od symboliki religijnej… To ja wyrażę stanowisko. Trudno sobie wyobrazić katolika, aby miał takie zdanie. Właśnie sejm i szkoła, są w Polsce miejscem jak najbardziej odpowiednim dla Krzyża. Zresztą takie stanowisko, to żadna mądrość, to m.in. wsłuchanie się w nauczanie św. Jana Pawła II, a on nawoływał 6.06.1997 roku w Zakopanem: Brońcie Krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujmy Bożej Opatrzności za to, że Krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! Niech przypomina o naszej chrześcijańskiej godności i narodowej tożsamości, o tym, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy i gdzie są nasze korzenie. Kim jesteśmy i gdzie są nasze korzenie, to wiedza z historii na poziomie szkoły podstawowej. Trudno powiedzieć gdzie są korzenie tych, ostatnio b. aktywnych, którzy uważają, że nie ma miejsca na Krzyż w szkole czy sejmie.

Kilka pokoleń Polaków dźwigało trud walki o zachowanie wiary, właśnie katolickiej, w sercach Narodu. Niejednokrotnie płacili dużą cenę za wierność Kościołowi. Dla nich polskość była jedynym drogowskazem. Dzisiaj, dla niektórych katolicyzm zależy od „słupków poparcia”.

Wspomniałem o wyróżnieniu Polski przez Opatrzność Bożą. Maryja sama zwróciła uwagę podczas objawienia, włoskiemu zakonnikowi, dlaczego nie nazywasz mnie Królową Polski /1610 r./. Istnieją święci, którzy słyszeli głos Boga, niektórzy Go nawet widzieli, ale tylko prosta polska zakonnica, św. Faustyna, przez całe życie prowadziła dialog z Chrystusem. We wtorek wsp. liturgiczne „sekretarki Bożego Miłosierdzia. Wspomnianych wyróżnień spotkało nas wiele. Szkoda byłoby zaprzepaścić takiego dorobku.

Andrzej Jakubik

Poprzedni wpis
«