Dzisiaj obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jest to najważniejsza z uroczystości maryjnych w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość ta, nawiązująca do jednej z chwalebnych tajemnic różańca, ukazuje nam prawdę o ostatnich chwilach z życia Maryi – Matki Jezusa.
Uroczystość ta jest obchodem stałym, przypadającym zawsze 15 sierpnia. Po zaktualizowaniu wersji przykazań kościelnych, jest to święto nakazane – zatem niezależnie od jego umiejscowienia w tygodniu jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii.
O Maryjo czemu biegniesz w niebo?
Można sobie zadać takie pytanie: Czemu Maryja została wzięta do nieba? Otóż dokładnie mówi o tym dogmat teologiczny o Wniebowzięciu NMP, który został oficjalnie ogłoszony 1 listopada 1950 przez papieża Piusa XII. Dogmat ten jest częścią konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus. Jeśli bowiem Maryja została poczęta bez grzechu pierworodnego (mówi o tym dogmat o niepokalanym poczęciu NMP, ogłoszony 8.XII.1854 przez bł. Piusa IX) wyjęta została także spod władzy śmierci. Toteż Maryja nie jak śmiertelni ludzie, lecz jako Wybranica Boża została po swym ziemskim żywocie wzięta do nieba; wolna jest również od kary za grzech – śmierci („Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć” Rz 6, 23).
Wg tradycji i not historycznych, Maryja została wzięta wraz z ciałem i duszą (taki jest bowiem sens wniebowzięcia) do nieba w 15. lat po Wniebowstąpieniu swego syna – Jezusa Chrystusa. W Kościele Uroczystość ta obchodzona jest od ok. V wieku.
Aby uświadomić sobie rangę tej uroczystości, można ja przyrównać do Zmartwychwstania Chrystusa – w kulcie maryjnym jest to najważniejsza uroczystość w ciągu roku; niejako zwieńczenie chwały, jaką oddajemy Maryi.
„Kożdy kwiotek woła – weź mnie dzisiej do kościoła”
Wniebowzięcie NMP nazywane jest także popularnie Świętem Matki Bożej Zielnej – w tym dniu zwyczajowo przynosi się do kościoła kwiaty i zioła, aby je poświęcić. Następnie wracając z kościoła bukiet kwiatów zostawia się wśród upraw, by przynosił szczęście i urodzaje na roli, szczególnie przy zbiorach.