26.08 (sobota) czcimy Najświętszą Maryję Pannę w tytule Pani Częstochowskiej. Uroczystość ta wiąże się z odpustem parafialnym. Eucharystia odpustowa o godz. 11:00. Zachęcamy naszych wiernych do licznego udziału w święcie parafii.
Wśród licznych polskich santuariów pierwsze i uprzywilejowane miejsce ma Jasna Góra. Rocznie nawiedza ją ok. czterech milionów pielgrzymów, którzy przybywają, by modlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, słynącym wieloma łaskami.
Tradycja głosi, że obraz został namalowany przez św. Łukasza Ewangelistę na desce stołu z domu Świętej Rodziny w Nazarecie. Wizerunek z Jerozolimy do Konstantynopola miał przewieźć cesarz Konstantyn. Służący w wojsku cesarskim książę ruski Lew zapragnął przenieść obraz na Ruś. Cesarz podarował mu wizerunek i od tego czasu obraz otaczany był na Rusi wielką czcią. Nie jest wykluczone, że obraz został zraniony strzałą w czasie bitwy. W czasie walk prowadzonych przez Kazimierza Wielkiego i Ludwika Węgierskiego na Rusi obraz ukryto w zamku w Bełzie. W roku 1382 znalazł go tam książę Władysław Opolczyk. Doznając wielu łask przez wstawiennictwo Matki Bożej, książę zabrał obraz i przywiózł do Częstochowy, oddając pod opiekę paulinom, których sprowadził z Węgier.
Bardzo szybko do obrazu zaczęli przybywać pierwsi pielgrzymi, którzy dzięki modlitwie do Maryi doznawali wielu łask. Z czasem zaczęli tu przynosić swoje wota, które przyciągnęły złodziei. Na Wielkanoc 1430 r. dwaj panowie polscy i książę ruski dokonali napaści na Jasną Górę. Kiedy okazało się, że wyposażenie klasztoru jest dość skromne, ukradli naczynia i sprzęty liturgiczne, kielichy, krzyże i ozdoby. Odarli także cudowny obraz ze złota i klejnotów. Wreszcie „zranili” twarz Maryi cięciem szabli.
Od bardzo dawna istnieje zwyczaj ozdabiania cudownych obrazów Maryi koronami. Pierwsza papieska koronacja obrazu jasnogórskiego miała miejsce w 1717 r (papież Klemens XI). Było to pierwsze takie wydarzenie poza Rzymem. W 1909 r. w nocy z 22 na 23 października korony z obrazu Matki Bożej zostały skradzione. Nowe korony ofiarował Papież św. Pius X. Rekoronacja odbyła się 22 maja 1910 r. Kolejna, uroczysta koronacja obrazu odbyła się w 1966 r. w ramach obchodu Tysiąclecia Chrztu Polski. Dokonał jej Prymas Tysiąclecia, Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński. Obecnie obchodzimy 300. rocznicę pierwszej koronacji. (więcej patrz: http://300.jasnagora.pl/)
Uroczystość NMP Częstochowskiej powstała z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski – Maryi. Wraz z ówczesnym przeorem Jasnej Góry, o. Euzebiuszem Rejmanem, wyjednał on u św. Piusa X ustanowienie w 1904 r. święta Matki Bożej Częstochowskiej. Papież Pius XI rozciągnął w 1931 r. ten obchód na całą Polskę.