W najbliższy poniedziałek 14 sierpnia przypada 76. rocznica śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Centralne uroczystości ku czci franciszkańskiego Męczennika odbędą się w byłym niemieckim obozie Auschwitz. W tym roku obchodzimy 100-lecie Rycerstwa Niepokalanej oraz 90-lecie powstania Niepokalanowa – dzieł św. Maksymiliana.

O godz. 8.00 w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia celebrowane będzie nabożeństwo upamiętniające przejście o. Kolbego z tego świata do nieba (Transitus). Jedyne takie w świecie. Bezpośrednio po nim wyruszy piesza pielgrzymka do Auschwitz (5 km).

O godz. 10.00 pod bramą „Arbeit macht frei” do pątników dołączą mieszkańcy Oświęcimia i wierni z diecezji bielsko-żywieckiej, której patronuje św. Maksymilian. Razem przejdą przez Plac Apelowy pod Blok 11.

Prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Marian Gołąb i sufragan diecezji bielsko-żywieckiej bp Piotr Greger złożą kwiaty pod Ścianą Straceń i w Celi Śmierci o. Kolbego. A o godz. 10.30 będą celebrować Mszę św. na placu obozowym.

Święty Maksymilian Maria Kolbe (XIX/XX w.) był franciszkaninem. 100 lat temu w Rzymie założył ruch maryjny „Rycerstwo Niepokalanej”, a po powrocie do Polski – największy klasztor i wydawnictwo prasy oraz książki religijnej w Niepokalanowie k. Warszawy. W wieku 47 lat dobrowolnie ofiarował swoje życie za współwięźnia KL Auschwitz – Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 roku w bunkrze głodowym niemieckiego obozu w Oświęcimiu, dobity zastrzykiem fenolu.

45 lat temu został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a 35 lat temu został kanonizowany przez pp. Jana Pawła II.

BP KEP