Bł. Ojciec Honorat Koźmiński powtarzał że: Trzeba mieć czas przede wszystkim na modlitwę. Autor tych słów posługiwał Polsce i Kościołowi w okresie okrutnych represji, które dotknęły Polskę po upadku Powstania Styczniowego. Jest takie porzekadło, że historia lubi się powtarzać. Po zdegalizowaniu NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” wraz z wprowadzeniem bezprawnego stanu wojennego 13 XII 1981 roku, Polacy po raz kolejny zostali poddani przeróżnym represjom. Tysiące internowanych, tajemnicze pobicia, a nawet zabójstwa, zwolnienia z pracy, przymusowe emigracje, sądy doraźne itp. Była jednak pewna odmienność w represjonowaniu Narodu po 81 roku. Tą odmienność /występującą jednak szczątkowo ;w poprzednich okresach narodowych tragedii/, doskonale oddaje jedna ze zwrotek pieśni „Ojczyzno ma”: …Tyle razy pragnęłaś wolności, * Tyle razy tłumił ją kat, * Ale zawsze czynił to obcy, * A dziś brata zabija brat… Tylko nieprzyjaciel był ten sam- sąsiad ze Wschodu.
Zawsze na modlitwę miał czas wikary z kościoła p.w. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Jedną z form modlitwy, która rozsławiła tą świątynię, były cykliczne Msze św. o pomyślność dla Polski, prowadzone przez bł. Ks. Jerzego Popiełuszkę. Pierwszą Mszę św. w intencji Ojczyzny, Ks. Jerzy odprawił już w miesiąc po wprowadzeniu stanu wojennego /styczeń 1982/. Od kwietnia służby komunistyczne rozpoczęły aktywne zainteresowanie Ks. Popiełuszką. Natrętne śledzenie, ciągłe i uporczywe wezwania na przesłuchania, pogróżki i anonimy. Nieraz były to prymitywne, ale bardzo nękające zachowania. Np. jeżdżono samochodem całą noc wokół plebani. To zainteresowanie, jak wiemy, zakończyło się brutalnym morderstwem wikarego J. Popiełuszki, dokonanym przez etatowych pracowników SB, 19 października 1984 r.
Ta data „dziewiętnastego” każdego miesiąca, jest wyjątkową w naszej parafii p.w. św. Wojciecha i MB Częstochowskiej. 19 X br. przeżywamy kolejną, wg moich obliczeń, już 27 „wojciechową” Mszę św. w intencji Ojczyzny, „Solidarności” i Ludzi Pracy, pod wizerunkiem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki i przy jego relikwiach.
Jaki był początek tej ojczyźnianej, dzisiaj już nie tylko, „wojciechowej” pobożności? Wszystko zaczęło się od pełnienia honorowych wart, przy grobie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, przez poszczególne Regiony NSZZ „Solidarność”, w tym przez Region Podkarpacie. Potem padł pomysł Pana Mariana Foremnego, obecnego Z-cy Przewod. Zarządu Regionu Podkarpacie, będącego zarazem Przewodniczącym Sekcji Emerytów NSZZ „Solidarność” naszego Regionu oraz koordynatorem wart przy Grobie Ks. Jerzego, na sprowadzenie na Krośnieńską Ziemię relikwii bł. Ks Jerzego Popiełuszki. Nie było w tym nic osobliwego, ponieważ Marian był i jest jednym z większych znanych mi czcicieli bł. Ks. Jerzego. Mocno do realizacji pomysłu zaangażował się Przewod. Zarządu Regionu Podkarpacie, Pan Tadeusz Majchrowicz. Do sprawy wręcz zapalił się proboszcz krośnieńskiej Parafii p.w. św. Wojciecha i MB Częstochowskiej, Kapelan NSZZ „Solidarność” Regionu Podkarpacie, Ks. Prałat Krzysztof Mijal.
27 maja 2012 roku odbyła się pielgrzymka, zorganizowana przez „Solidarność” Regionu Podkarpacie, do Grobu bł. Ks. Jerzego przy sanktuarium na warszawskim Żoliborzu. Podczas uroczystej Eucharystii, przy udziale solidarnościowych Pocztów Sztandarowych z Krosna, Jasła, Sanoka i Brzozowa, podkarpaccy pielgrzymi otrzymali relikwie i wizerunek naturalnej wielkości bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, z przeznaczeniem dla krośnieńskiej parafii p.w. św. Wojciecha i MB Częstochowskiej. Miło było słuchać braw, którymi Warszawiacy parokrotnie przerywali homilię głoszoną przez Ks. Prałata Krzysztofa Mijala.
Uroczyste wprowadzenie relikwii i wizerunku bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, do krośnieńskiej Parafii p. w. św. Wojciecha i MB Częstochowskiej w Krośnie odbyło się 10 czerwca 2012 r., w drugą rocznicę beatyfikacji wikarego z Żoliborza. Bł. Męczennik Jerzy przyszedł do św. Męczennika Wojciecha. Od tej daty rozpoczęły się cykliczne „wojciechowe” Msze św. w int. Ojczyzny Ludzi Pracy i „Solidarności”, każdego dziewiętnastego- w miesięczną rocznicę śmierci Ks. Jerzego Popiełuszki.
Ważnym wydarzeniem w krośnieńskiej „wojciechowej” parafii była uroczysta Eucharystia sprawowana w trzecią rocznicę beatyfikacji bł. Ks. Jerzego. Jednym z jej elementów było wręczanie nagród i wyróżnień dla młodzieży- zwycięzców i uczestników olimpiady z wiedzy o życiu i działalności bł. Ks. Jerzego.
Kolejną inicjatywą podkarpackich Solidarnościowców były przygotowania do przyjęcia Krzyża Pątniczego od Grobu bł. Ks. Jerzego. W przeddzień uroczystości /30 VIII 2013/ otwarto przy parafii Izbę Pamięci bł. Ks. Jerzego, jako zalążek przyszłego Muzeum bł. Kapelana „Solidarności”. Do chwili obecnej „Muzeum w organizacji” przy Parafii św. Wojciecha i MB Częstochowskiej otrzymało, w formie daru, z żoliborskiego Muzeum bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, ponad 76 eksponatów. W tym 31 oryginałów transparentów, wywieszanych wokół warszawskiego kościoła p.w. św. Stanisława Kostki, po porwaniu Ks. Jerzego oraz w czasie późniejszych rocznicowych uroczystości. Krzyż Pątniczy wraz z urną z ziemią z Grobu bł. Ks. Jerzego, przybył do naszej parafii procesyjnie, od krośnieńskiego Krzyża Papieskiego, w dn. 31 VIII 2013 roku. Najmniejszy element Krzyża wykonany jest z drewna z katafalku, na którym stała trumna z zamordowanym kapłanem. Krzyż i urnę z ziemią przekazali na ręce bpa St. Jamrozka, przedstawiciele warszawskiej Kościelnej Służby Porządkowej Totus Tuus, przy Grobie bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. W uroczystej Eucharystii uczestniczyło wiele oficjalnych grup zawodowych, organizacji społecznych, kościelnych i Pocztów Sztandarowych, w tym m.in. Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, byłych Żołnierzy AK, Krośnieńskiego Hufca Harcerskiego, zakładów pracy Regionu Podkarpacie oraz Huty Warszawa, Podlaskiego Regionu NSZZ „Solidarność” i z kościoła św. St. Kostki w Warszawie. U wielu uczestników uroczystości zamgliły się oczy, może w wyniku wspomnień, przy słowach pieśni: Biały Orzeł znów skrepowany, krwawy łańcuch zwisa u szpon oraz Nie rzucim ziemi skąd nasz ród…
Comiesięczne uroczyste Msze św. w intencji Ojczyzny, Ludzi Pracy i „Solidarności” sprawowane przy naszej parafii, zaświadczają o zatroskaniu wiernych losami ziemi skąd nasz ród.
Opr. Andrzej Jakubik