Uroczystość
Świętych Apostołów
Piotra i Pawła
Uroczystość dwóch największych Apostołów – Piotra i Pawła Kościół obchodzi 29 czerwca. Św. Piotr był uczniem wybranym przez Jezusa do pełnienia posługi prymatu w Kościele. Gorliwość misyjna św. Pawła sprawiła, że bardzo wielu miejscach głosił Ewangelię i zakładał Kościoły. Zyskał miano „Apostoła Narodów”. Obaj przez swoje męczeństwo są związani z Rzymem.
Wakacje dzieci i młodzieży
W ubiegły piątek (27.06) się rok szkolny i katechetyczny 2024/2025. Na Mszy św. dziękczynnej o godz. 8.00 zgromadziła się społeczność naszej szkoły nr 8. Następnie po rozdaniu świadectw w szkole dzieci i młodzież rozpoczęli radosny czas odpoczynku w czasie wakacji. Niech Bóg wszystkim błogosławi, aby wakacje były czasem odpoczynku ale i wzrastania we wierze.
„Byłem bliski śmierci”. Wstrząsające wyznanie ks. Stryczka o nagonce po tekście Onetu. „Zlecenie polityczne”
Ja byłem bliski śmierci, takiej normalnej. Umierałem już. Leżałem… byłem tak chory, że nie wstawałem z łóżka – wspominał na antenie Telewizji Republika ks. Jacek Stryczek. Jego stan zdrowia został doprowadzony do tragicznego stanu po nagonce, jaką wywołał reportaż Onetu na temat rzekomego mobbingu, który duchowny miał stosować wobec pracowników. Prokuratura dwukrotnie umorzyła śledztwo w tej sprawie. Teraz ksiądz opowiedział o swojej historii i nie ma wątpliwości, że cała operacja była „zleceniem politycznym”.29 maja br. sieć obiegła informacja, że prokuratura po raz drugi umorzyła śledztwo w sprawie rzekomego mobbingu, który wobec pracowników miał stosować – jako prezes Stowarzyszenia Wiosna – ks. Jacek Stryczek. Cała afera wybuchła po reportażu Janusza Schwertnera z Onetu. Dziennikarz przez lata szedł w zaparte i przekonywał, że ksiądz dopuścił się wspomnianych czynów.
Zmowa mediów
Ks. Stryczek gościł na antenie Telewizji Republika. Podkreślił, że akcja nie była wymierzona tylko przeciwko niemu. Chodziło również o Szlachetną Paczkę, jak i instytucję budzącą zaufanie, jaką jest Kościół. Zaznaczył też, że nie tylko Onet brał udział w nagonce. Duchowny nie ma wątpliwości, że autor pierwszych z reportaży dostał konkretne polecenie i jako „cyngiel” je wykonał. Zdaniem księdza w całej operacji panowała zmowa mediów. Sam tekst był nastawiony na to, że ja się przyznam. Byłem szantażowany, że mam się przyznać. Były to duże dolegliwości ze strony mediów. Był atak nie tylko Onetu, bo były dogadane inne media […] tego typu media dogadują się między sobą i sobie robią zasięg- powiedział.
Nie tylko media
Ks. Stryczek przekazał, że w 2014 roku do Stowarzyszenia Wiosna „zostały wstawione dwie osoby”. Przed samym atakiem Onetu, gdy duchowny był w delegacji, zostało zwołane spotkanie, na którym zastraszano pracowników jego osobą. Wyjaśnił, że do prokuratury zawiadomienie złożyła partia Razem, ale nie dotyczyło ono niego, a po prostu mobbingu w stowarzyszeniu. Sam ksiądz został przesłuchany dopiero po czterech latach. Nigdy nie miałem żadnych zarzutów poza Onetem.– powiedział.
Stwierdził, że „działanie Onetu to tylko jeden z elementów tej układanki”.
Opracowano na podstawie portalu Niezależna cdn za tydzień
KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY
Bazylika Konkatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła to bazylika mniejsza znajdująca się na Sycylii w miejscowości Acireale, będąca jednym z dwóch kościołów leżących na Piazza del Duomo w historycznym centrum miasta. Pierwotna świątynia powstała w XVII w. i wtedy też zostało tu utworzone Bractwo Świętych Piotra i Pawła. W wyniku ciężkiego trzęsienia ziemi w 1693 r. kościół poniósł liczne straty: zawaliła się kaplica Jezusa i Maryi oraz przylegająca do niej zakrystia. Podczas renowacji w 1735 r. po prawej stronie budynku dobudowano dzwonnicę oraz wykonano elegancką fasadę z białego kamienia z Syrakuz. Papież Pius XI w 1933 r. podniósł kolegiatę do godności bazyliki mniejszej. Budynek świątyni to jednonawowa przestrzeń z czterema kaplicami po jej lewej stronie i pięcioma po stronie prawej. W kościele znajduje się wiele cudownych malowideł, fresków i obrazów. Niestety najcenniejsze dzieło, które znajdowało się w bazylice, stworzone przez znanego hiszpańskiego malarza o przydomku El Greco, nie zachowało się do naszych czasów. Domenikos Theotokopulos był najwybitniejszym przedstawicielem manieryzmu: jego obrazy są pełne ekstazy, mają żywą kolorystykę i wyróżniają się ekspresją form. Artysta specjalnie dla bazyliki w Acireale stworzył w 1573 r. malowaną, drewnianą ikonę ale dzieło zaginęło podczas przebudowy budynku na początku XVII w. Ciekawa historia wiąże się z odkrytymi podczas prac konserwatorskich w 1922 r. fresków znajdujących się na chórze. Zostały one namalowane w latach 1674-1679 przez malarza G. Fulco i stanowią cykl przedstawiający sceny z życia patronów kościoła. Freski: Męczeństwo Piotra, Męczeństwo Pawła i Cud św. Piotra uwalniającego chrześcijan z więzienia zostały na wiele wieków zamalowane z nieznanej przyczyny. Z prawej strony świątyni można podziwiać kaplice: św. Alfio, św. Antoniego opata, św. Karola Boromeusza i Chrystusa przy Kolumnie (tu znajduje się duży posąg Jezusa, przed którym wierni modlą się w czasie klęsk żywiołowych). Po lewej stronie kaplice: św. Szymona i Judy, św. Andrzeja z Avellino, Jezusa i Maryi, Św. Krzyża i Niepokalanego Poczęcia. Przy świątyni powstało kilkanaście bractw, z których obecnie pozostało cztery. Najważniejszym z nich jest Arcybractwo Najświętszego Krzyża, założone w 1666 r i mające bardzo ważny przywilej – organizowanie procesji XVIII – wiecznego symulakrum Chrystusa Zmarłego, w Wielki Piątek.
Anita Iwańska-Iovino