Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

 

 

W dzisiejszą  niedzielę obchodzona jest Uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Prawda, że Bóg jest w trzech osobach – Ojca, Syna i Ducha Świętego – jest jedną z największych tajemnic wiary chrześcijańskiej. Obchodzone jest zawsze po niedzieli Zesłania Ducha Świętego.

Uroczystość  Najświętszego  Ciała i Krwi  Chrystusa

Boże Ciało to jedno z głównych świąt w  Kościele. Od samego początku obchodzone jest w sposób wyjątkowy, w formie publicznej procesji ulicami miast i wsi. Ustanowione zostało na prośbę samego Jezusa, wyrażoną w jednym z  objawień. Data Bożego Ciała nie jest stała. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej.

Wiosna Kościoła we Francji

Od  kilkunastu lat ma miejsce w wielu krajach europejskich odrodzenie życia religijnego. Obserwuje się renesans Kościoła. Wielu młodych ludzi pragnie włączyć się do wspólnoty wierzących. Tysiące  dorosłych ludzi  przygotowuje się do przyjęcia chrztu. Chociaż to zjawisko jest zaskakujące, to pokazuje, że głód duchowy doskwiera wielu ludziom. Okazuje się bowiem, że dobrobyt i konsumpcjonizm na dłuższą metę nie potrafią zaspokoić potrzeb duchowych człowieka. Stąd powszechne jest poszukiwanie sensu i celu życia, a także pragnienie doświadczenia życia duchowego, które  daje  spokój i ukojenie. Kościół katolicki we Francji powitał w tym roku na Wielkanoc ponad 10 384 dorosłych katechumenów, a więc osób przygotowujących się do chrztu, co oznacza wzrost o 45% w porównaniu z rokiem 2024, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Konferencję Episkopatu Francji. Grupa składająca się ze studentów i młodych profesjonalistów, stanowi obecnie 42% dorosłych katechumenów, przewyższając grupę demograficzną 26-40, która historycznie dominowała w statystykach konwersji. To duchowe przebudzenie napędzane przez młodzież stanowi znaczącą zmianę w krajobrazie ewangelizacji Kościoła. Ponadto gwałtownie wzrosła liczba chrztów wśród nastolatków, ponad 7400 nastolatków w wieku od 11 do 17 lat przygotowuje się do przyjęcia sakramentu. Diecezje we Francji odnotowują 33% wzrost liczby katechumenów wśród nastolatków w porównaniu z ubiegłym rokiem.  Tendencja ta odzwierciedla podobne wydarzenia obserwowane w innych miejscach Europy. National Catholic Register, siostrzana publikacja CNA, niedawno poinformowała o bezprecedensowej frekwencji na mszach Środy Popielcowej we Francji w tym roku, a kościoły doświadczyły zgromadzeń pełnych stojących osób i napływu młodych ludzi.„Pobiliśmy rekordy frekwencji” – powiedział ksiądz Benoist de Sinety, proboszcz kościoła św. Euberta w Lille, tygodnikowi katolickiemu Famille Chrétienne. „Prawie tysiąc wiernych zebrało się wieczorem w kościele św. Maurycego – wielu z nich to młodzi ludzie, którzy przyszli po raz pierwszy”. Kobiety nadal przewyższają liczebnie mężczyzn wśród katechumenów, stanowiąc 63% osób ubiegających się o chrzest. Badanie wykazało również rosnący trend miejski, odwracając dwuletni wzrost konwersji wiejskich. Szczególnie godna uwagi jest dziesięcioletnia tendencja: we Francji liczba chrztów dorosłych wzrosła ponad dwukrotnie od 2015 r., kiedy sakrament przyjął tylko 3900 dorosłych, podczas gdy w tym roku liczba ta wyniosła 10 391, co oznacza wzrost o 160% w ciągu dekady .

 

 

BEATYFIKACJA SIÓSTR KATARZYNEK  – BRANIEWO

 

       Aby uroczystość beatyfikacyjna w Braniewie mogła się odbyć, potrzeba było aż 20 lat; tyle bowiem trwał proces beatyfikacyjny. W tym czasie najważniejszym i zarazem najtrudniejszym zadaniem było zebranie zeznań świadków, a pamiętajmy o tym, iż wydarzenia dotyczące sióstr ze Zgromadzenia Świętej Katarzyny, odbywały się ponad 80 lat temu. Podczas II wojny światowej zginęło 105 katarzynek, ale wobec 15 z nich udało się zebrać najwięcej świadectw i zeznań mieszkańców Braniewa i okolic. Piętnaście sióstr zakonnych, które zginęły gdy Armia Czerwona wchodziła na teren Warmii, Mazur i Powiśla, to siostry pracujące w szpitalach, przy parafiach, a także opiekujące się dziećmi. Gdy zbliżało się zagrożenie ze strony „wyzwolicieli”, zakonnice zostały na stanowisku, razem ze swoimi podopiecznymi. Choć władze zakonne nie nakazywały im takiej postawy, one wolały zginąć, niż oddać się w ręce sowietów. U schyłku II wojny światowej, podczas ofensywy Armii Czerwonej na Warmii, siostra Krzysztofa Klomfass i jej 14 towarzyszek zostały w bestialski sposób zamordowane przez żołnierzy radzieckich, broniąc swej czystości i wiary. Ginęły także w sowieckich łagrach; „ Umierały za wiarę w obronie godności i czystości oraz powierzonych im osób. Były ofiarami nienawiści do chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego” – to słowa postulatorki procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji Jaworskiej. Na rozprzestrzenianie się kultu sióstr męczenniczek nie trzeba było długo czekać. Są świadectwa osób, które dzięki wstawiennictwie s. katarzynek wyprosiły potomstwo dla matek starających się o dziecko. W sobotę 31 maja 2025 tłumy wiernych uczestniczyły we mszy beatyfikacyjnej 15 katarzynek, której przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. W swojej homilii zwrócił uwagę na wyjątkowość ostatnich dni w historii polskiego Kościoła – W ciągu zaledwie ośmiu dni Kościół w Polsce wzbogacił się o dar 16 nowych błogosławionych. Po beatyfikacji ks. Stanisław Streicha, dziś beatyfikacji doczekały się siostry zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Św. Katarzyny. Na koniec wspólnej modlitwy, wierni wysłuchali listu, który przesłał prezydent Andrzej Duda. Dzień po uroczystości, w niedzielę Leon XIV w swoim rozważaniu wspomniał o beatyfikowanych s. katarzynkach słowami: „ Pomimo atmosfery nienawiści i terroru wobec wiary katolickiej, nie zaprzestały one posługiwania chorym i sierotom”.

Anita Iwańska-Iovino