Nabożeństwa różańcowe
W dniu 1 października (wtorek) o godz. 17.30 rozpoczynamy w naszym kościele parafialnym nabożeństwa różańcowe. Nawiązujemy do wielowiekowej tradycji odmawiania różańca wspólnie, aby przez Maryję powierzać Panu Bogu nasze osobiste intencje, ale też te dotyczące naszych rodzin, parafii, Kościoła oraz Ojczyzny. Wielu z nas odmawia modlitwę różańcową indywidualnie czy w rodzinie. Każdy sposób jest dobry, ponieważ najważniejszy jest duch modlitewny, który niech wypełnia nasze serca i domy oraz jest wyrazem żywej i pogłębionej wiary.
SZEŚĆ PRAWD WIARY
- Jest jeden Bóg.
- Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
- Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
- Syn Boży stał się człowiekiem, umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
- Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
- Łaska Boska jest do zbawienia koniecznie potrzebna
Pierwsza z 6 prawd wiary mówi:
Jest jeden Bóg.
Istnienie tylko jednego Boga zostało dobitnie potwierdzone już w Starym Testamencie, m.in. w Księdze Powtórzonego Prawa: Widziałeś to wszystko, byś poznał, że Pan jest Bogiem, a poza Nim nie ma innego (Pwt 4,35). Katolik, wyznając, że Jest jeden Bóg, nie ogranicza się tylko do odrzucenia religii politeistycznych, pogańskich. Zobowiązuje się także do tego, że ani żadne rzeczy materialne, ani pragnienia, np. dotyczące posiadania władzy, nie będą dla niego ważniejsze od Boga – to On zawsze będzie stał na pierwszym miejscu.
Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobro wynagradza, a za zło karze.
Obowiązkiem każdego z nas jest przestrzeganie m.in. Dziesięciu przykazań Bożych, a także kierowanie się w codziennym życiu przykazaniami miłości. Każdy dobry uczynek spotka się z nagrodą ze strony Stwórcy, z kolei każdy występek wiąże się z karą. Podkreślona tu zostaje sprawiedliwość Boga. Bóg jest wszechwiedzący i nie ukryje się przed nim żaden zły uczynek. Człowiek naznaczony grzechem pierworodnym jest słaby, ma jednak szansę na poprawę, nawet jeśli dopuści się grzechu – w tym objawia się miłosierdzie Boga.
Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty
Chociaż Bóg jest jeden, to występuje on w trzech osobach – Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. Te trzy osoby tworzą jednego Boga. Jest to Trójca Przenajświętsza – jedna z najważniejszych prawd wiary. Przekaz dotyczący Trójcy Przenajświętszej można odnaleźć m.in. w zwiastowaniu Maryi czy w opisie chrztu Jezusa w Jordanie. Pomocne w zrozumieniu Trójcy Przenajświętszej może być nauczanie Św. Patryka, patrona Irlandii, który podczas misji wśród ludów pogańskich posługiwał się koniczyną. Tłumaczył, że chociaż roślina ta ma trzy osobne liście, to dopiero wszystkie razem tworzą koniczynę.
cdn. za tydzień
KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY
Sanktuarium w Oropie cz II. O licznych łaskach, otrzymanych przez wstawiennictwo Czarnej Madonny z Oropy, świadczą obszerne rejestry bazyliki, w których zapisywane są świadectwa wiernych, tysiące obrazów i przedmiotów wotywnych zgromadzonych w galeriach Sanktuarium. Cenne przedmioty były kilkakrotnie rekwirowane przez władze cywilne z okazji wojen lecz obrazy wotywne zachowały się w wielkiej liczbie. Najstarsze malowidła pochodzą z XIV w, niektóre z nich są dziełami sztuki, inne skromnymi dziełami rzemieślników, jeszcze inne zostały namalowane przez samych obdarowanych łaskami. Cuda, zaczerpnięte z opisów to cała gama wysłuchanych próśb: odzyskanie wzroku przez niewidomych, słuchu przez głuchych, mowy przez pozbawionych języka, przywrócenie rozumu szaleńcom, ocalenie od zarazy, ran czy paraliżu, uwolnienie z kajdan, od złych duchów, od bezpośredniego niebezpieczeństwa śmierci, uratowanie z katastrofy statku, uzdrowienie z chorób śmiertelnych czy nawet z miłości od pierwszego wejrzenia. Madonna udzielała łask władcom i znamienitym osobistościom a nawet całym miastom. Jest opisanych wiele cudów wymiaru duchowego, takich jak nawrócenie zatwardziałych grzeszników czy heretyków oraz nagłe uleczenie z nienawiści i spokój umysłu. Czarna Madonna trzykrotnie odpowiedziała na prośby ludu o ustaniu zarazy. Pierwszy raz w 1522 r, drugi w 1599 r. gdy zaraza pochłonęła dużą liczbę ofiar, trzeci raz w 1630 r. oszczędziła miasto Biella, jedyne spośród wszystkich pobliskich miast. Po wypełnieniu ślubów, które miasto w geście błagalnym złożyło Maryi, zorganizowano uroczystą procesję, odbywającą się raz w roku do dnia dzisiejszego. Wewnątrz sanktuarium znajduje się czynne obserwatorium meteorologiczno-sejsmiczne założone w 1874 r. będące częścią krajowej sieci sejsmicznej. Gdy w 1957 r. papież Pius XII podniósł Sanktuarium w Oropie do godności bazyliki mniejszej na wzgórzu opodal zbudowano Świętą Górę Oropa, która wchodząc w system Świętych Wzgórz Piemontu i Lombardii, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 r. Góra znana jest jeszcze z innego powodu. Droga, która prowadzi z Biella do kościoła w Oropie jest jednym z najbardziej historycznych podjazdów Giro d’Italia. Ma 13 km długości łącznie 750 m przewyższenia przy nachyleniu 10 % i jest naprawdę bardzo wymagającym etapem tego sławnego wyścigu kolarskiego.
Anita Iwańska — Iovino