Tydzień Biblijny

15 kwietnia 2024

Słowo dające życie

Tydzień Biblijny

Dzisiejsza Niedziela rozpoczyna Tydzień Biblijny, który ma ożywić nasz kontakt ze Słowem Bożym. W naszych czasach przeżywamy dosłownie potop słów bardzo często bez pokrycia czy wręcz wprowadzających błąd. A jednak ludzie chętnie karmią się zatrutym pokarmem w postaci słowa czy to głoszonego z radia, telewizji czy Internetu. Nam przede wszystkim potrzeba słowa prawdy, słowa które wskazuje drogę do dobra. Słowem dającym życie jest sam Chrystus. Jego Ewangelia czyli Dobra Nowina, to jest lek na współczesne bolączki człowieka. Tydzień Biblijny jest szczególną okazją do sięgnięcia po Pismo Święte. W nim znajdziemy rozwiązanie naszych problemów czy pytań na które szukamy odpowiedzi. Czerpmy zatem chętnie i często z tego niezgłębionego źródła Bożej Mądrości.

Katecheci w obronie prawa do nauczania religii c.d.

Katecheci zauważyli, że nauczanie religii jest realizowane w 23 krajach Unii Europejskiej i jest, w świetle współczesnych standardów pluralistycznego społeczeństwa demokratycznego, jednym z przejawów wolności religii. – Uważamy, że radykalne ograniczenia w nauczaniu religii oraz umieszczanie tych zajęć na początku lub końcu planu lekcji tylko dlatego, że jest to lekcja religii, ograniczają te prawa w znaczącym stopniu oraz stanowią przejaw dyskryminacji z powodów religijnych – czytamy w liście. Zaznaczyli, że nauczyciele religii to w przeważającej liczbie świeccy. – Pracujemy od lat z zaangażowaniem w polskiej szkole, nauczając religii. Dla wielu z nas jest to jedyne źródło utrzymania – napisali katecheci dodając, że jako nauczyciele czynnie włączają się w życie szkoły. – Jesteśmy opiekunami w czasie szkolnych wycieczek i wyjść, przygotowujemy akademie, organizujemy szkolne i międzyszkolne konkursy, reprezentujemy szkołę wraz z uczniami w wydarzeniach lokalnych, patriotycznych, bierzemy czynny udział w przeprowadzaniu egzaminów. Spełniamy wszystkie standardy wyznaczone przez prawo oświatowe – czytamy w liście. Na końcu listu katecheci napisali, że oczekują od Minister Edukacji Narodowej bezstronności światopoglądowej. – Piastuje Pani stanowisko, które zobowiązuje do kierowania się nie tylko doraźnym interesem politycznym, a nawet nie tylko oczekiwaniami Pani wyborców, ale przede wszystkim dobrem społeczeństwa, które w większości utożsamia się wartościami chrześcijańskimi, wyraża aprobatę dla nauczania religii w szkole i swobodnego wyrażania poglądów – w tym religijnych – w życiu publicznym, a więc także w szkole. Oczekujemy, że będzie Pani stała na straży pluralizmu światopoglądowego oraz prawa do wolności sumienia i religii w polskiej szkole – napisali nauczyciele religii. Do tych słów prowadzących katechezę w szkole należałoby jeszcze dodać, że wielu z nas nigdy nie spodziewałoby się, że po latach walki z religią w naszej Ojczyźnie przez ateistyczny reżim komunistyczny, czego wyrazem była też likwidacja katechezy w szkole, wróci znowu ta sama bezbożna idea pozbawienia ludzi wierzących, swobodnego wyznawania swoich przekonań religijnych, w podobno wolnym i demokratycznym kraju. Podobno demokracja nikogo nie wyklucza. Na pewno?

Oprac. Ks. K.M.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Katedra Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa w Rawennie doczekała się docenienia jej roli w chrześcijańskiej historii i 7 października 1960 r. uzyskała od papieża Jana XXII tytuł bazyliki mniejszej. Po licznych przebudowach i pracach remontowych, ostatnie zmiany jakie zostały wprowadzone to zbudowanie nowej ambony, nowego fotela biskupiego i ołtarza, tak aby było możliwe sprawowanie liturgii przez kapłana przodem do wiernych. Wszystkie te przeróbki odbyły się z okazji Jubileuszu Roku 2000, aby dostosować prezbiterium katedry do norm liturgicznych zgodnych z zaleceniami Soboru Watykańskiego II. W kościele znajduje się kilka kaplic, z których najciekawszą chyba jest Cappella della Madonna del Sudore czyli Kaplica Matki Bożej Potu. Dziwna nazwa pr awda? Zbudowana w 1630 a konsekrowana w 1659 roku, powstała jako wotum miasta po ocaleniu go od zarazy, która wówczas ogarnęła znaczną część Włoch. W środku można podziwiać przepiękny ołtarz i tabernakulum wykonane z białego marmuru z Carrary. Na sklepieniu kopuły znajdują się przepiękne freski: Maryja Dziewica w chwale Aniołów oraz Czterech Ewangelistów. W kaplicy zachował się namalowany temperą na drewnianej tablicy obraz Matki Bożej z ok. XIII wieku, który został nazwany Matka Boża Potu. Nazwa nawiązuje do cudu, który wg przekazów wydarzył się w 1512 r, podczas tragicznej bitwy pod Rawenną, kiedy to obraz Maryi po raz pierwszy miał się pokryć krwawym potem. Wydarzenie to potwierdziło cudowną moc obrazu, uświęcając go i czyniąc przedmiotem pobożności ludowej. Jednak w 1606 roku kardynał Pietro Aldobrandini, podczas uroczystej koronacji obrazu, ubolewał nad niewystarczającą czcią okazywaną przez mieszkańców Maryi i postanowił, że w każdą sobotę będą śpiewane litanie, a w święta maryjne będą odprawiane msze przy cudownym obrazie. Kolejne cuda miały miejsce w czasie ciężkich doświadczeń lokalnej społeczności, jak wspomniana już zaraza z 1630 r (kiedy obraz pokrył się nie kroplami krwi, ale po raz pierwszy zwykłym potem) czy wylew rzek Ronco i Montone w 1636 r, którego niszczycielskich skutków obraz Maryi cudem uniknął. W Cappella del Crocifisso Kaplicy Krucyfiksu czczony jest także słynący cudami średniowieczny krzyż. Ciekawostką jest to, że jako stół ołtarzowy w kaplicy wykorzystano sarkofag z V w, pochodzący ze zniszczonego kościoła św. Agnieszki. W bazylice podziwiać można wiele innych dzieł sztuki, znajduje się tu także stara krypta, miejsce pochówku arcybiskupów i św. Barbacjana. Przebywając w Rawennie naprawdę warto odwiedzić Bazylikę Ursusa.

Anita Iwańska – Iovino

Następny wpis
»