Z dawna Polski
Tyś Królową,
Maryjo
Uroczystość NMP Królowej Polski
3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pamiętajmy w tym szczególnym dniu w modlitwach o naszej Ojczyźnie
Nabożeństwa Majowe
Śpiewana litania ku czci Matki Bożej będzie w naszym kościele parafialnym w dni powszednie o godz.17.30. W niedziele i w dni świąteczne o godz.16.30. Będziemy się modlić za nasze rodziny, dzieci i młodzież oraz za Ojczyznę
Ewangelia wg św. Jana (10, 1 – 10)
Jezus powiedział: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, owce zaś postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych». Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił. Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony – wejdzie i wyjdzie, i znajdzie pastwisko. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie, i miały je w obfitości».
Komentarz do Ewangelii
W Ewangelii niejednokrotnie Pan Jezus nawiązywał do życia codziennego, aby przekazać swoją naukę, aby słuchacze mogli lepiej zrozumieć przekazywane im prawdy. Czytelnym i sugestywnym był obraz owczarni na czele której stał opiekun-pasterz. W ten sposób Pan Jezus ukazał prawdę, że On jest Pasterzem Owczarni, którym jest Kościół. Oddaje swoje życia za swoje owce, aby miały życie. Można zatem powiedzieć, że Jezus jest naszym Dobrym Pasterzem, a my Jego uczniowie jesteśmy owcami czyli Kościołem. Trzeba nam zatem pamiętać, że Pan Jezus założył Kościół czyli wspólnotę wierzących, wśród, których są święci i grzesznicy. Jednakże wszystkich chce zbawić i za wszystkich ludzi ofiarował swoje życie na krzyżu. Polecajmy zatem w modlitwach naszą Wspólnotę – Kościół, aby dochował wierności i podążał za swoim Pasterzem w każdej sytuacji życia.
KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY
Kościół Santa Maria Novella to bazylika we Flor encji pr zy placu o tej samej nazwie zbudowana w miejscu wcześniejszego oratorium pw. Marii Panny Patronki Winnic. Florencja, miasto w środkowych Włoszech leżące u stóp Apeninów ma bogatą historię. Zostało założone przez Etrusków, w 82 p.n.e zburzone przez Sullę i odbudowane przez Juliusza Cezara w 59 p.n.e jako Florentia. W VI w n.e miasto uzależniło się od Bizancjum, potem Gotów, Longobardów a na koniec Franków. Od 1183 r. Florencja stała się komuną miejską czyli samodzielnym państwem, które w XIII w. rozpoczęło bicie złotych monet – florenów, które stały się główną monetą Europy. W tym czasie w mieście działali Dante Alighieri i Giotto Bondone ( jeden z największych włoskich malarzy). Od 1434 r Florencją rozpoczął rządzić ród Medyceuszów, którzy byli mecenasami sztuki. Na ich zlecenie w mieście tworzyli Leonardo da Vinci i Michał Anioł Buonarotti. Inicjatorami rozpoczętej w 1246 r. budowy gotyckiej bazyliki byli dominikanie. Świątynię z powodu trudności ukończono dopiero w XIV w. Nieco później przebudowano fasadę, tworząc przepiękną elewację w kolorowe geometryczne wzory z płyt marmuru. Do budynku kościoła przylega marmurowe ogrodzenie, za którym znajduje się cmentarz przyklasztorny. Wnętrze bazyliki wypełniają dwa rzędy kolumn, które prowadzą w kierunku ołtarza. Główne prezbiterium Santa Maria Novella zostało ozdobione freskami autorstwa Domenico Ghirlandaio oraz jego uczniów wśród, których znajdował się 13-letni Michał Anioł. Dwadzieścia jeden fresków przedstawia zdarzenia z życia Maryi i Jana Chrzciciela. Na freskach znajdują się także zleceniodawcy i wiele ówczesnych osobistości florenckich. Jedna z kaplic znajdujących się w świątyni to Capella Strozzi di Mantova, której budowa została zlecona przez Tomaso Strozzi. Ołtarz kaplicy otaczają freski ze scenami inspirowanymi Boską komedią Dantego. We wnętrzu kościoła znajduje się wiele cennych dzieł sztuki z okresu XIV-XVI wieku; między innymi brązowy krucyfiks wykonany przez Filippo Brunelleschiego oraz nagrobek Dantego z 1423 r. Przyklasztorne krużganki zdobią freski malarzy flamandzkich z XV i XVI wieku. Do nich przylega kaplica Hiszpanów – Cappellone degli Spagnoli przebudowana z dawnego kapitularza klasztornego. Znajdują się tu bogate złoceniami freski z ok.1365 r. Przeoryszą dawnego klasztoru była miedzy innymi św. Agnieszka z Montepulciano.
Anita Iwańska-Iovino