Odpust parafialny

Uroczystość NMP Częstochowskiej

Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej jest okazją do wyrażania naszej Matce i Królowej największego uwielbienia i szczerej wdzięczności za opiekę nad nami i naszym narodem. „Iluż w ciągu sześciu wieków przeszło przez Jasnogórskie Sanktuarium pielgrzymów? Iluż się nawróciło, przechodząc od złego do dobrego użycia swojej wolności? Iluż odzyskało prawdziwą godność przybranych synów Bożych? Jak wiele mogłaby powiedzieć Kaplica Jasnogórskiego Obrazu? Jak wiele mogłyby opowiedzieć konfesjonały całej Bazyliki? Ile mogłaby powiedzieć droga krzyżowa na wałach? Olbrzymi rozdział historii ludzkich serc. To jest też chyba najbardziej podstawowy wymiar jasnogórskiego sześćsetlecia” ( Jan Paweł II) Nasza parafia uczestniczy w duchowej łączności z sanktuarium na Jasnej Górze. Odpust parafialny w Uroczystość NMP Częstochowskiej jest dobrą okazją, abyśmy trwali w wdzięczności za udzielone nam łaski i Boże błogosławieństwo za przyczyną naszej Patronki.

EWANGELIA WEDŁUG ŚW. ŁUKASZA (12, 13 –21)

Jezus przemierzał miasta i wsie, nauczając i odbywając swą podróż do Jerozolimy. Raz ktoś Go zapytał: «Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?» On rzekł do nich: «Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas, stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: „Panie, otwórz nam!”, lecz On wam odpowie: „Nie wiem, skąd jesteście”. Wtedy zaczniecie mówić: „Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś”. Lecz On rzecze: „Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy dopuszczacie się niesprawiedliwości!” Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym. Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi»

KOMENTARZ DO EWANGELII

Zbawienie, a więc życie z Bogiem w wieczności, jest darem Boga przeznaczonym dla wszystkich ludzi. Mówimy zatem o powszechności zbawienia. Człowiek współczesny pochłonięty doczesnością, nie za bardzo myśli o ostatecznym celu swojej ziemskiej pielgrzymki. Jednakże czas stanięcia przed Bogiem, to tylko kwestia czasu. Dzisiejsza Ewangelia jest swego rodzaju przestrogą, że zmarnowanie szansy jaką daje nam Bóg jest całkiem realne. Powoływanie się na to, że jestem chrześcijaninem, to jeszcze nie wszystko, albowiem Pan Bóg oczekuje , że człowiek ochrzczony będzie przestrzegał Boże przykazania, że nie będzie dopuszczał się niesprawiedliwości. Warto więc wziąć sobie do serca słowa Pana Jezusa, bo i bez nas plan zbawienia będzie realizowany. Dar zbawienia otrzymają inni, którzy według naszych ludzkich miar byli z dala od Boga. Pan jednak patrzy na serce człowieka i wie co się w nim kryje. Wie czy kochamy go całym sercem czy tylko połowicznie.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Chiesa di Nostra Signora di Częstochowa – Kościół M.B.Częstochowskiej w Rzymie to mały kościół parafialny przy via Augusto Corelli usytuowany w dzielnicy La Rustica. Boża Opatrzność chciała, że na koniec Soboru Watykańskiego II, papież Paweł VI został zaproszony przez prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego aby osobiście uczestniczył w obchodach tysiąclecia chrztu Polski. Niestety ze względu na sytuację polityczną w 1966 r. w naszej ojczyźnie, papież nie mógł udać się z pielgrzymką do Polski. W zamian kardynał Stefan Wyszyński został zaproszony na prywatną audiencję do papieża, na której ten wyraził swoją wolę, aby jedna z rzymskich parafii została ustanowiona pod wezwaniem Nostra Signora di Czestochowa. Z wielu parafii została wybrana założona 12.06.1962 r. mała świątynia pod wezwaniem San Massimo alla Rustica. Oficjalnie parafia zmieniła nazwę na M. B. Częstochowskiej podczas uroczystości, w której prymas Polski wraz z kardynałem Karolem Wojtyłą (późniejszym papieżem Janem Pawłem II) położył kamień węgielny pod nowy kompleks parafialny 25 grudnia 1968 r. W roku 1974 parafia została przekazana pod nadzór braciom Benedyktynom. 25 lutego 1979 r. papież Jan Paweł II odwiedził kościół z wizytą duszpasterską, jedną z pierwszych w swoim pontyfikacie. Aby uczcić to wydarzenie, w przedsionku kościoła została umieszczona pamiątkowa tablica. W 2015 r. bracia Benedyktyni ze względu na brak powołań nie mogli dłużej zajmować się świątynią. Od tamtej pory posługą kapłańską w kościele zajmują się księża diecezjalni. Kościół charakteryzuje się tym, że cały fronton utworzony jest z kolorowego szkła. Nad centralnym ołtarzem wisi autentyczna kopia obrazu M.B. Częstochowskiej, która została podarowana przez polskich biskupów w 1971 r. Od 20 listopada 2004 r. w kościele znajdują się doczesne szczątki sługi bożej Loreny D’Alessandro, która za życia była tutejszą parafianką i katechistką. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny. Kościół M.B.Częstochowskiej w Rocca di Capri Leone na Sycylii to współczesna budowla, której budowa została rozpoczęta w 1990 r. Wybór patronki świątyni został postanowiony jako uhonorowanie papieża Jana Pawła II, który podarował społeczności miasteczka autentyczną kopię obrazu Patronki Polski. Obraz został opatrzony dedykacją i podpisem papieża. Znajduje się on w ołtarzu głównym kościoła i otoczony jest dwoma figurami aniołów z brązu. Bardzo interesująca jest też mozaika znajdująca się w bocznej nawie, która przedstawia moment podarowania obrazu M.B.Częstochowskiej do świątyni. Na terenie Włoch znajdują się jeszcze dwa kościoły p.w. Czarnej Madonny w Sanremo i Gorle – w prowincji Bergamo.

Anita Iwańska-Iovino