Błogosławieństwo   pojazdów i kierowców

 

Każdego dnia korzystamy z pojazdów mechanicznych, dlatego  bardzo ważne jest nasze bezpieczeństwo.  Niech zatem Patron kierowców św.  Krzysztof prowadzi nas bezpiecznie po drogach , a kierowcy rozważnie i z poczuciem odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za innych ludzi  niech korzystają ze swoich samochodów. Dzisiejsze błogosławieństwo pojazdów i kierowców  jest prośbą do  Pana Boga za przyczyną św. Krzysztofa, aby każdy użytkownik drogi bezpiecznie mógł wrócić do domu.

Wspieramy misje i misjonarzy

Stało się już wieloletnia tradycją, że  z okazji poświęcenia naszych pojazdów, składamy ofiarę na rzecz misji. W krajach Afryki, Azji czy Ameryki Południowej głosząc Ewangelię i niosąc pomoc  trzeba pokonać wiele kilometrów drogi w trudnych warunkach. Powstała więc inicjatywa, aby wspomagać tam pracujących misjonarzy i misjonarki poprzez pomoc finansową w zakupie pojazdów. Przy okazji poświęcenia naszych samochodów  złóżmy dar serca, aby w  ten sposób stać się misjonarzem głoszącym Słowo Boże i pomagając tamtym ludziom. Warto wspomnieć, że Kościół  katolicki prowadzi tysiące szkół, szpitali i  innych ośrodków pomocy.

 

 

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej

  Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Piotra Apostoła i św. Jana z Dukli w  Krośnie zwraca się z prośbą o wsparcie naszej inicjatywy koronacji łaskami słynącego Obrazu Matki Bożej Szkaplerznej czczonego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie.  Wizerunek krośnieński został namalowany na początku XX wieku. Namalowała go s. Franciszka Wierzbicka w Zakliczynie koło Tarnowa. Nietrudno jednak domyślić się skąd się on znalazł w klasztorze OO. Karmelitów Bosych w Krakowie. Otóż w 1939 r., gdy wybuchła II wojna światowa Bracia Karmelici żyjący na terenach wschodnich w takich klasztorach jak Lwów, Głębokie, Miadzioł, Wiśniowiec czy Berdyczów etapami wracali do Polski, a Kraków był wówczas domem zbiorczym dla nich wszystkich. Powracając zabierali często ze sobą obrazy, figury, przedmioty kultu ratując je przed pożogą wojny i zbezczeszczeniem. Należy więc wnioskować, iż obraz ten pochodzi z jednego z takich karmelitańskich klasztorów z terenów wschodnich. Obraz został odnaleziony w Krakowie, w klasztorze OO. Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 podczas prac adaptacyjnych zachodniego skrzydła strychu w 1986 r. obraz odnaleźli bracia klerycy, był zwinięty w rulon. Za zgodą ówczesnego przełożonego, przez kilka lat przechowywał go jeden z braci kleryków a potem przekazany został jako dar, do nowo – budowanego kościoła pw. MB Nieustającej Pomocy w Szydłowie. Jednakże ówczesny proboszcz ks. Grzegorz Jędraszek po obejrzeniu tegoż obrazu porzucił idee umieszczenia go w ołtarzu głównym swego kościoła i ponownie  umieścił go na strychu.  Następnie znalazł się pod opieką o. Jana Krawczyka OCD, który przekazał obraz PP. Dopartom a ci w 1998 r. przekazali do nowo tworzącego się ośrodka rekolekcyjnego w Rzepedzi k. Sanoka. Jednakże po kilku latach obraz  został przewieziony do Przemyśla i oddany gruntownej renowacji. Jeszcze przez chwilę był u  sióstr Karmelitanek Bosych w Rzeszowie od 2007 –  2014.  Wreszcie w 2014 r. Obraz został podarowany naszej świątyni. Już od chwili pojawienia się w naszym kościele  obrazu tj. od 8 lipca 2014 roku, czciciele Matki Bożej, przychodząc na Msze Święte, do „dolnej kaplicy”, urzeczeni pięknem obrazu spontanicznie podchodzili do niego, czy to przed Mszą świętą, czy też po niej i modlili się przed nim do swojej Matki.  Z czasem pojawiły się też dziękczynne wota za łaski jakie wierni otrzymali za przyczyną Matki Bożej Szkaplerznej. Zwracam się przeto do braci Kapłanów i wszystkich wiernych naszego Miasta i najbliższych okolic z prośbą o poparcie tej pobożnej inicjatywy poprzez złożenie swojego podpisu na liście , która zostanie dołączona do stosownego pisma skierowanego do władz kościelnych. Dziękujemy Wielebnym Kapłanom i wszystkim wiernym za wsparcie tego dzieła.

   Ks. Jan  Bielec  – proboszcz

W naszym kościele na stoliku pod chórem  są wyłożone listy, na których można złożyć swój podpis z poparciem inicjatywy koronacji Obrazu M.B. Szkaplerznej w parafii pw. św. Piotra apostoła i św. Jana z Dukli w Krośnie.

 

 

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Cattedrale Santa Maria Maddalena – Katedra św. Marii Magdaleny w mieście Lanusei w prowincji Ogliastra na Sardynii to świątynia szczególnie znana z przepięknego cyklu malarskiego XX-wiecznego malarza włoskiego Mario Delitala. Pierwsze wzmianki na temat kościoła parafialnego w tym miejscu pochodzą z XVI w. Między 1797 a 1822 rokiem arcybiskupi Cagliari opisywali silną degradację i zaniedbanie świątyni, którą zamknięto ponieważ nie nadawała się do użytku. W 1860 r. w wyniku restauracji, stary budynek w większej części rozebrano i zastąpiono go nową świątynią w stylu neoklasycystycznym. Posiada ona ciekawą fasadę, w której jeden z portali składa się z brązowych paneli ze scenami żywotów świętych. Obok stoi dzwonnica z ośmioboczną wieżą przykrytą wysoką iglicą, skąd można podziwiać przepiękny górzysty krajobraz. Ze względu na położenie, ale także rolę strażnika wspaniałych fresków w swoim wnętrzu, katedra nazywana jest Perłą w centrum Lanusei. Świątynia posiada trzy nawy ze sklepieniem kolebkowym oraz po trzy kaplice z każdej strony. Nad prezbiterium z marmurowym ołtarzem mieści się starożytny drewniany chór, zwieńczony ośmioboczną kopułą. Wzdłuż wewnętrznych ścian kościoła można podziwiać wspaniałe freski Mario Delitala przedstawiające życie Zbawiciela i Marii Magdaleny. Interesujące są okrągłe obrazy z 1926-1927 r, znajdujące się na szczycie sklepienia, przedstawiające Marię Magdalenę grzeszną, nawróconą, pokutującą i uwielbioną. Również autorstwa Delitali są trzy obrazy po bokach prezbiterium przedstawiające sceny z życia Jezusa: Boże Narodzenie, Ukrzyżowanie i Złożenie do grobu. W kościele uwagę przyciąga także cenna płaskorzeźba z brązu przedstawiająca św. Jerzego z marmurowym aniołem, który podtrzymuje baptysterium. Oprócz tego katedra jest strażnikiem niektórych dzieł o ogromnej wartości. Wśród nich jest starożytny krucyfiks wykonany z drewna i srebra oraz cenne naczynia eucharystyczne. Bardzo pięknie wykonane jest symulakrum (łac. podobieństwo) czyli imitacja osoby w religii jako wyobrażenie kogoś, w tym wypadku Zmartwychwstałego Chrystusa i Marii Magdaleny. 22 lipca w dzień liturgicznego wspomnienia św. Marii Magdaleny symulakrum niesione jest w uroczystej procesji ulicami miasta. Święto w miejscowości trwa kilka dni, w czasie których organizowane są pokazy folklorystyczne, różne gry dla dzieci i dorosłych, kiermasze rękodzieła, sprzedaż i degustacja lokalnych win i deserów.

Anita Iwańska-Iovino