Błogosławieni męczennicy Józef i Wiktoria Ulmowie

  

W poniedziałek wypada Święto błogosławionych męczenników z  Markowej Józefa i Wiktorii Ulmów.  Wspominamy ich uroczyście w  liturgii, ponieważ są przykładem i wzorem chrześcijańskiej  postawy wobec bliźniego potrzebującego pomocy. Rodzina Ulmów  wykazała się heroiczną postawą, albowiem ryzykując  życie  ukrywali Żydów w swoim domu. Niestety Niemcy dowiedzieli się o tym i zastrzelili ukrywających się Żydów i całą rodzinę Ulmów  wraz z ich  siódemką dzieci. Takich ludzi jak Ulmowie, w strasznych czasach II wojny światowej były tysiące. Trzeba o  tym pamiętać, ponieważ dziś coraz częściej oskarża się  bezpodstawnie nasz naród o współudział w  holokauście, co jest jawnym fałszowaniem faktów historycznych , a to jest na rękę Niemcom, którzy byli rzeczywistymi sprawcami cierpień i śmierci milionów ludzi  w Polsce i Europie.

Św. Jan z Dukli –  Patron Archidiecezji

Urodził się w  Dukli w 1414 roku. Kształcił się w Dukli albo w  Krośnie, a  następnie na Akademii Krakowskiej. W 1434 r.  Wstąpił do franciszkanów. Pełnił urząd gwardiana w klasztorze franciszkańskim w Krośnie. Potem  wstąpił do bernardynów. Zmarł  29.09.1484 we Lwowie.

 

 

„Byłem bliski śmierci”. Wstrząsające wyznanie ks. Stryczka o  nagonce  Onetu. „Zlecenie polityczne”  (dokończenie)

 

Jest taka książka „Trolle Putina” o tym, jak pewna dziennikarka podpadła służbom rosyjskim i na wiele sposobów była nękana. Ja nie twierdzę, że to [w moim przypadku – przyp. red.] były służby rosyjskie, bo już pomału wiemy, jaki to fundusz za tym stał. Natomiast, to było nękanie w wielu wymiarach. Dotyczyło mojego duszpasterstwa, dotyczyło kościoła, księży, nawet rodziny. Wszędzie byli w moim życiu ci ludzie – opowiedział ks. Stryczek.

Głośne nazwiska i niesławna kancelaria

Kiedy my odzyskaliśmy Szlachetną Paczkę w lutym 2019 roku to w  atmosferze nagonki medialnej, w którą niestety dużo osób uwierzyło, nastąpiła taka akcja wywrotowa, w której brała udział Sylwia Gregorczyk-Abram i Grzegorz Abram. Sylwia Gregorczyk-Abrama, lwica lewicy […] to jest ta aktywistka… Wolne Sądy, Strajk Kobiet… skąd ona się wzięła w ogóle w katolickiej organizacji, w której my ciągle mieliśmy większość na walnym? – wspominał ksiądz  Przypomniał, że w całym procederze brała udział kancelaria, z którą związana jest Sylwia Gregorczyk-Abram – Clifford Chance. – Jak ja zobaczyłem wizytówkę […] Co ogromna korporacja prawnicza ma do mnie i do „Szlachetnej Paczki”? Skąd oni się wzięli. To są ci sami, którzy zrobili wejście do Telewizji i Polskiego Radia i jeszcze do PAP-u – powiedział.

„Umierałem”

W ocenie duchownego, testowano na nim pewne sposoby dyskredytacji, ale po nim atak spadł na innych księży. Podkreślił też, że obecnie przedstawiciele Kościoła w Polsce regularnie są ofiarami szykan. Przyznał, że nagonka, której doświadczył fatalnie odbiła się na jego zdrowiu. – Ja byłem bliski śmierci, takiej normalnej. Umierałem już. Leżałem… byłem tak chory, że nie wstawałem z łóżka – wspominał. Stres zabija w ten sposób, że atakuje kolejne organy w naszym organizmie i je zabija, zabija, zabija i ja byłam w procesie takiego zabijania mojego organizmu przez długotrwały stres. Przez trzy lata było tak, że codziennie coś się działo. Codziennie jakaś katastrofa, codziennie ktoś coś mi robił – powiedział. Ks. Stryczek jest zdania, że Onet powinien zostać zdelegalizowany. – Uważam, że ja wciąż żyję w wolnym kraju. Ja sobie nie pozwolę na to, żeby jakieś Axel Springer niszczył moje życie. Nie zgadzam się na to. Nie mają do tego prawa – powiedział.

    Portal Niezależna

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

          Duomo San Tommaso – Kościół Tomasza Apostoła w Turynie, położony w samym sercu historycznego centrum, to jedno z najstarszych miejsc kultu w mieście. Pierwszy budynek stanął w tym miejscu już w XI wieku, jednak pierwsza nota w dokumentach pochodzi z 1115 r. Przez wieki stał się symbolem miasta. Niestety kościół po jakimś czasie zawalił się i po raz pierwszy został odbudowany w 1447 r, a następnie w 1584r. Przez prawie sto lat nie nadawał się do użytku i dopiero bracia franciszkanie, gdy osiedlili się tutaj, przejęli parafię i nie tylko dokończyli odbudowę świątyni ale także dobudowali budynek klasztorny. Jego konsekracja nastąpiła dopiero w 1621 r. ale już w 1698 został on uszkodzony przez wybuch w pobliskiej prochowni. Kościół był jednak pozbawiony kopuły ponieważ jej budowa okazała się problematyczna. Wyłożona ołowiem kopuła została ukończona w 1831 r. W czasach napoleońskich klasztor został zniesiony po raz pierwszy. Po upadku Napoleona, który ograbił świątynię, zakonnicy powrócili do pracy. Po raz drugi, w czasie procesu zjednoczenia Włoch przez Giuseppe Garibaldi – bohatera narodowego, klasztor zamknięto już na zawsze. W XIX wieku przebudowywano ulice w Turynie i wg. planów kościół św. Tomasza należało zburzyć. Jednak architekt Carlo Ceppi znalazł sposób aby uratować wielowiekową piękną budowlę. Przebudował Duomo tak, że plan z krzyża łacińskiego zmienił się na krzyż grecki a część fasady zaokrąglił. Ciekawe rozwiązanie architektoniczne uratowało świątynię. Kościół św. Tomasza Apostoła jest od zawsze bardzo kochany przez mieszkańców Turynu, uczęszczali do niego parafianie, którzy zostali ogłoszeni sługami Bożymi: Leopoldo Musso, Angela Bocchino i Paolo Perazzo. Ich szczątki spoczywają w krypcie i do nich pielgrzymują tłumnie wierni. W XIX w. podczas przebudowy katedry dobudowano także wysoką dzwonnicę. Zwiedzając świątynię można podziwiać przepiękne freski, które pokrywają wszystkie ściany. Sklepienie kolebkowe wygląda wspaniale na ich tle. Ołtarz główny odnowiony w 1838 r. został zbudowany z wielokolorowych płyt marmurowych. W świątyni godna obejrzenia jest także, wykonana całkowicie z drewna orzechowego, bogato rzeźbiona ambona. Uroczystości odpustowe odbywają się tu 4 lipca w dzień święta liturgicznego św. Tomasza Apostoła. W uroczystej procesji ulicami miasta bierze udział ogromna liczba mieszkańców.

Anita Iwańska-Iovino