Duchowe przygotowanie do Wielkanocy
Spowiedź parafialna
Sobota (12.04) – godz.14.00 – 15.30
Przerwa 15.30 – 16.00
godz.16.00 – 17.30
Program trwających rekolekcji c.d.
Poniedziałek (7.04) – godz.7.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich
godz.18.00 – Msza św. z nauka dla wszystkich
Po Mszy św. nauka dla rodziców
Wtorek ( 8.04) – godz.7.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich
godz.18.00 – Msza św. z nauką na zakończenie rekolekcji
Nauki rekolekcyjne głosi ks. Jacek Michno. Serdeczne podziękowania za wygłaszane słowo Boże. Niech Pan Bóg błogosławi w pracy duszpasterskiej.
Biskup Marek Mendyk wygrał proces o zniesławienie
Jak informuje portal wPolityce.pl, w sprawie bp. Marka Mendyka nastąpił przełom, i po latach walki o dobre imię doczekał się sprawiedliwości. Kiedy w sierpniu 2022 r. „Gazeta Wyborcza” opublikowała tekst sugerujący, że bp Marek Mendyk miał być oskarżony o pedofilię, sprawa wywołała medialną burzę. W artykule pojawiły się twierdzenia, które – jak dziś wiemy – nie miały żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Mimo to, biskup świdnicki musiał mierzyć się z ogromną falą krytyki i publicznego napiętnowania. Dla wielu komentatorów wystarczyła sama insynuacja, by uznać go za winnego. Ale bp Mendyk nie pozostał bierny. Od samego początku konsekwentnie zaprzeczał oskarżeniom i jasno deklarował wolę współpracy zarówno z prokuraturą, jak i z instytucjami kościelnymi. Jego postawa była przykładem odwagi i determinacji w obronie dobrego imienia – nie tylko własnego, ale także urzędu biskupa, który reprezentuje. Dziś sprawa znalazła swój definitywny finał. Sąd apelacyjny we Wrocławiu podtrzymał wcześniejszy wyrok Sądu Okręgowego w Świdnicy. Agora S.A. oraz autorka tekstu, Ewa Wilczyńska, mają obowiązek zamieścić przeprosiny i przekazać 50 tys. zł na cele charytatywne. Co najważniejsze – sąd jednoznacznie uznał, że publikacja zawierała „bezpodstawne i niezgodne z prawdą twierdzenia”. Biskup Marek Mendyk nie był i nie jest oskarżony o pedofilię. To bardzo ważny sygnał – nie tylko dla samego bp. Mendyka, ale też dla wszystkich, którzy w dobie medialnych osądów i natychmiastowego linczu społecznego, stają się ofiarami fake newsów i manipulacji. W świecie, gdzie jedno nieodpowiedzialne zdanie może zniszczyć reputację, prawda i sprawiedliwość wciąż mają swoje miejsce. Co ważne, to nie jedyny proces, jaki bp Mendyk wytoczył w swojej obronie. Tygodnik „Newsweek” oraz portal „Onet” opublikowały w 2022 r. wywiad z byłym klerykiem, który również wysunął wobec duchownego ciężkie oskarżenia, które też okazały się bezpodstawne. Sąd Okręgowy w Świdnicy wydał w marcu 2024 r. wyrok korzystny dla bp. Mendyka, zobowiązując Ringier Axel Springer Polska do przeprosin i wypłaty 50 tys. zł na rzecz Stowarzyszenia Charytatywno-Opiekuńczego w Świebodzicach. Wyrok uprawomocnił się niedawno, jednak wyniki wyszukiwania przeprosin nie przynoszą żadnych rezultatow. W dobie galopującego antyklerykalizmu i łatwości, z jaką publiczny osąd zastępuje rzetelne śledztwo, prawomocny wyrok sądu w sprawie bp. Marka Mendyka budzi nadzieję. Pokazuje, że prawda może się obronić, a sprawiedliwość – choć czasem spóźniona – wciąż ma siłę, by naprawiać krzywdy. … Każde słowo ma swoją wagę – szczególnie wtedy, gdy dotyka ludzkiego imienia, reputacji, kapłaństwa. Dlatego jako wspólnota Kościoła nie ustawajmy w modlitwie za tych, którzy niesłusznie stają się celem oskarżeń. I za tych, którzy mają moc kształtować opinię publiczną, by czynili to z pokorą i roztropnością. Bo jak przypomina psalmista: „Sprawiedliwość i pokój całują się” (Ps 85,11)
KOŚCIOŁY STACYJNE W RZYMIE
Wielkanoc w Rzymie to czas, kiedy na ulicach miasta jest wielu turystów a niektórzy z nich pojawiają się tu już na obchodach Niedzieli Palmowej. Domenica delle Palme – ostatnia niedziela poprzedzająca Wielkanoc obchodzona jest bardzo uroczyście. Kościołem stacyjnym tego dnia jest bazylika św. Jana na Lateranie choć także na Placu św. Piotra odbywa się uroczysta Msza Św. podczas, której papież święci palmy. Watykan pełen jest tzw. parmureli, czyli palm tradycyjnie już przyjeżdżających z całej Ligurii. Dla wiernych w Rzymie i całych Włoszech palmą są gałązki drzewka oliwnego, poświęcone przez kapłana. Celebracje Wielkiego Poniedziałku odbywają się w bazylice św. Praksedy położonej na Eskwilynie, która posiada fragment kolumny, przy której biczowany był Jezus. Kościół św. Pryski na Awentynie jest świątynią stacyjną Wielkiego Wtorku. Patronką jest św. Pryska – rzymianka, która poniosła śmierć męczeńską za wiarę chrześcijańską między I-III w. W Wielką Środę uroczystości przenoszą się do najważniejszej świątyni maryjnej dla chrześcijan bazyliki Matki Bożej Większej. Wielki Czwartek rozpoczyna się w Rzymie Mszą Krzyżma Świętego w Bazylice św. Piotra. Pozostałe uroczystości odbywają się w bazylice św. Jana na Lateranie. Po zakończeniu celebracji rzymianie zgodnie z tradycją odwiedzają różne świątynie miasta aby podziwiać tzw. sepolcri, dla nas ciemnice a dla Włochów ołtarze lub groby, gdzie złożony jest Najświętszy Sakrament. Najsłynniejszy taki ołtarz i jedyny, który od powstania w XIX w. nie zmienił wyglądu to ten z kościoła Santa Maria dell’Orto (od Ogrodów) na Zatybrzu. Co roku ustawiana jest tu tzw. macchina delle quarantore czyli maszyna 40 godzin tłumacząc dosłownie. Chodzi o instalację ze złoconego rzeźbionego drewna w kształcie olbrzymiego świecznika składającego się z wielu części, dekorowanego 213 świecami, które palą się właśnie 40 h na pamiątkę czasu spoczywania ciała Chrystusa w grobie aż do Zmartwychwstania. W Wielki Piątek kościół stacyjny to bazylika św. Krzyża z Jerozolimy choć uroczystości Męki Pańskiej odbywają się w Bazylice św. Piotra. O godz. 21.15 wierni uczestniczą w Via Crucis, która transmitowana jest przez włoską telewizję RAI z Koloseum do wielu krajów świata. Drogę Krzyżową w tym miejscu zainicjował papież Benedykt XIV w 1750 r. oddając w ten sposób cześć męczeńskiej śmierci chrześcijan na arenie. Kościołem stacyjnym Wielkiej Soboty jest ponownie bazylika św. Jana na Lateranie. Włosi nie święcą pokarmów w ten dzień lecz w Rzymie można to uczynić w polskim kościele św. Stanisława Kostki. Wigilia Paschalna wieczorem odbywa się już w Watykanie.
Anita Iwańska-Iovino