Zakończenie odwiedzin duszpasterskich – Kolędy

W piątek ( 17.01) duszpasterze naszej parafii zakończyli odwiedziny duszpasterskie. Była to dobra okoliczność, aby się spotkać w duchu wiary i wzajemnej życzliwości. Na początku była zawsze wspólna modlitwa domowników i kapłana, który też błogosławił dom i rodzinę. Tematem rozmowy były najczęściej sprawy naszej parafii, ale też te, które są obecnie dla nas ważne i istotne. Spotkania były bardzo budujące i podnoszące na duchu także nas duszpasterzy. Był to czas budowania i duchowego umacnia naszej wspólnoty parafialnej. Kolęda odbyła się w 730 rodzinach i trwała od 27.12.2024 do 17.01.2025 z przerwami ze względu na niedziele czy inne wydarzenia. Za bardzo miłe i życzliwe przyjęcie serdeczne dziękujemy. Złożone ofiary z racji kolędy będą też przeznaczone na nasz kościół parafialny. W naszej modlitwie polecamy wszystkich członków naszej parafii. W najbliższym czasie będziemy sprawować Mszę św. w intencji przyjmujących odwiedziny duszpasterskie. Niech Pan Bóg będzie naszą siłą na czas, który jest przed nami, w tym niespokojnym świecie, albowiem w wierności Bogu i w jedności leży nasza moc i lepsza przyszłość.

Profanacja w Krośnie – zniszczono krzyż pasyjny w Sanktuarium Św. Jana Pawła II

Profanacja krzyża w Krośnie, która miała miejsce w grudniu, to jedna z wielu gorszących i uderzających w uczucia religijne ludzi w Polsce. Trzeba zauważyć, że chociaż media informowały o tym bolesnym wydarzeniu, to jednak dość spokojnie przeszły do porządku dziennego. Trzeba dodać, że w Polsce takie wydarzenia są niemal na porządku dziennym. Najczęściej nie wyciąga się konsekwencji wobec sprawców. Sądy są dla nich stosunkowo wyrozumiałe. To co jak nam się wydaje dzieje się gdzieś daleko od nas, tym razem zdarzyło się tak blisko nas. Wrogość podsycana wobec ludzi wierzących zaczyna wydawać szokujące skutki. Figura Chrystusa została rozbita na kawałki, prawdopodobnie młotem. Zatrzymany 33-letni sprawca, który przyznał się do zarzutów obrazy uczuć religijnych i zniszczenia mienia. Do profanacji doszło w nocy z czwartku na piątek (19/20 grudnia), w sanktuarium św. Jana Pawła II w naszym mieście. W tym czasie w świątyni trwało czuwanie modlitewne. Uczestnicy czuwania zawiadomili policję z powodu niepokojących odgłosów dobiegających z zewnątrz. Okazało się, że ktoś zniszczył umieszczoną poza nawą główną świątyni, tuż przy wejściu, figurę Chrystusa na wysokim, 3,5-metrowym krzyżu pasyjnym, a także drzwi wejściowe. Zgłoszenie wpłynęło na policję około godziny 2 w nocy . Sprofanowany krzyż został przygotowany z okazji założenia w Krośnie grupy Wojowników Maryi. Ze zdjęć wynika, że zniszczenia są bardzo poważne. Według wiernych, prawdopodobnie zdewastowanej figury nie będzie się dało naprawić. Jak poinformowało Sanktuarium na swojej stronie na Facebooku, sprawca dokonał zniszczeń krzyża i drzwi młotem. W piątek wieczorem zorganizowano też modlitwę pokutną i odprawiono nabożeństwo drogi krzyżowej wynagradzającej z ucałowaniem krzyża . W piątek poinformowano o zatrzymaniu podejrzanego. „Mężczyzna był trzeźwy i został przesłuchany. 33-latek usłyszał zarzut obrazy uczuć religijnych innych osób oraz umyślnego uszkodzenia mienia” . Za te czyny grozi sprawcy odpowiednio do 5 i do 2 lat pozbawienia wolności. Zatrzymany przez policję mężczyzna został przesłuchany w prokuraturze i przyznał się do zarzucanych mu czynów. Będzie poddany specjalistycznym badaniom”. Zastosowano wobec niego dozór policyjny” pięć razy w tygodniu ma się stawiać w jednostce policji. Czas pokaże jaki będzie finał tej bulwersującej profanacji.

Opracował ks. K.M.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Chiesa San Francesco di Sals – Kościół św. Franciszka Salezego w Turynie to świątynia wybudowana w latach 1843-1850 w stylu neoklasycystycznym. Jak opisane jest w księgach parafialnych w 1839 r. do Turynu, na zaproszenie dam z turyńskiej arystokracji, przybyły mniszki – wieczyste adoratorki Najświętszego Sakramentu i zamieszkały w dzielnicy Borgo Nuovo. Łac. Adoratrices Perpetuae Sanctissimi Sacramenti, popularnie zwane mniszkami sakramentalnymi to zakonnice składające śluby wieczyste, poświęcone życiu kontemplacyjnemu i należące do zakonu założonego w Rzymie w 1807 r. przez bł. Marię Magdalenę od Wcielenia. Siostry sakramentki żyją w ścisłym zamknięciu, poświęcają się nieustannej adoracji (trwającej dzień i noc) Najświętszego Sakramentu i zachowują surową regułę św. Augustyna. Zakon działa do dziś i posiada 60 klasztorów na całym świecie. Już w kwietniu 1843 r. królowa Maria Krystyna Burbon Obojga Sycylii podarowała ziemię pod budowę nowego kościoła, który został poświęcony św. Franciszkowi Salezemu. Karol Albert Sabaudzki – król Sardynii odwiedził plac budowy świątyni i chwalił jego architekturę, nazywając go jednym z najwspanialszych w mieście. Kościół został konsekrowany 30 marca 1850 r. ale całościowo prace przy nim zakończyły się dopiero w 1874 r. Podczas drugiej wojny światowej, w wyniku bombardowania 13 lipca 1943 r. świątynia została uszkodzona a klasztor sióstr sakramentek częściowo zburzony. Budynki wraz z dzwonnicą zostały odbudowane a w 2010 r. przeszły gruntowną restaurację. Fasada kościoła składa się z kolumnady sześciu korynckich, granitowych kolumn, spoczywających na szerokich schodach. We wnętrzu znajduje się duże okrągłe pomieszczenie przecięte krzyżem, z którego końców wznoszą się cztery łuki zwieńczone kopułą. W dwóch łukach bocznych mieszczą się kaplice: prawa z ołtarzami św. Józefa i Matki Bożej Bolesnej oraz Najświętszego Serca Maryi, a lewa kaplica z ołtarzami św. Franciszka Salezego i Matki Bożej Poczętej. Święty Franciszek Salezy, pod którego wezwaniem jest kościół w Turynie został kanonizowany 19 kwietnia 1665 r. przez papieża Aleksandra VII, uznany za Doktora Kościoła przez Piusa IX w 1877 r. Św. Franciszek w 1923 r. został ogłoszony patronem dziennikarzy i katolickiej prasy; jest również patronem poetów i osób niesłyszących. Czczony jest jako patron wizytek, salezjanów i salezjanek oraz patronuje miastom: Annecy, Chambery i Genewie. Przedstawiany jest ze swoimi atrybutami, którymi są: gorejąca płomienna kula, księga, pióro oraz serce trzymane w dłoni – przeszyte strzałą i otoczone cierniową koroną.

Anita Iwańska – Iovino