Już od 24 lat obchodzimy w naszej Ojczyźnie Dzień Papieski, który przypomina nam postać wielkiego naszego rodaka św. Jana Pawła II. W duchu wdzięczności budujemy duchowy pomnik naszemu rodakowi, a będzie nim zbiórka na program stypendialny dla zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości organizowana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ze wsparcia „Dzieła” korzysta obecnie rocznie ponad 2 tys. osób z całej Polski. Przez 20 lat działalności Fundacja pomogła ukończyć studia tysiącom młodych ludzi .Również i w naszej parafii zbiórka taka będzie organizowana dziś po każdej Mszy św. abyśmy mieli udział w tym upamiętnieniu św. Jana Pawła II. Poświęcenie tablicy w 40 rocznicę zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Poświęcenie tablicy w 40 rocznicę zamordowania bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Poświęcenie tablicy śp. ks. Tadeusza Szeteli
W sobotę (19.10) na Mszy św. o godz.17.00 ks. Arcybiskup Adam Szal poświęci w/w tablice pamiątkowe w naszym kościele. O godz.16.30 nabożeństwo różańcowe. Nasz liczny udział w parafialnej uroczystości będzie wyrazem naszej wdzięczności i żywej wiary.
Pięć przykazań kościelnych
- W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych.
- Przynajmniej raz w roku przystąpić do Sakramentu Pokuty.
- Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię świętą.
- Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach.
- Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła
Po co nam przykazania kościelne?
Przykazania kościelne przede wszystkim mają wskazać wiernym drogę, która prowadzi do zbawienia. Mają być pewnym drogowskazem dla wszystkich katolików. Mówią one o pewnych podstawowych zasadach, które należy spełnić, by móc mówić o tym, że jest się wyznawcą Chrystusa w Kościele katolickim. Wskazują jak uczestniczyć w życiu kościelnym, a przede wszystkim liturgicznym. Za tydzień będą omówione poszczególne przykazania, aby bardziej jeszcze je sobie przypomnieć i przyswoić. Można powiedzieć, że trzeba ciągle na nowo odkrywać zasady, które dla nas ludzi zatroskanych o swoją wiarę pomagają nam odkrywać piękno wiary i dawać żywe świadectwo naszego zaangażowania w życie wspólnoty Kościoła.
KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY
Cattedrale Sant’Evasio – Katedra Świętego Ewasiusza jest najstarszym zabytkiem w mieście Casale Monferrato i jedną z najważniejszych katedr w stylu romańskim w Piemoncie. Święty Ewasiusz zmarły w 362 r. był włoskim biskupem, szczególnie czczonym w okolicach Piemontu; jego wspomnienie przypada na 1 grudnia. Na miejscu dzisiejszej katedry już w I w. znajdowała się świątynia poświęcona Jowiszowi a później kościół pod wezw. św. Wawrzyńca męczennika. Katedra została konsekrowana 7 stycznia 1107 r. przez papieża Paschalisa II. W wyniku działań wojennych została spalona w 1215 r. i odrestaurowana gruntownie dopiero w XIX wieku. Do dziś jest to jedna z najciekawszych katedr w stylu lombardzkim i romańskim w regionie. Ma kształt chaty z piaskowca i cegły, ujętej w ramy dwóch XIII-wiecznych ostrołukowych dzwonnic. Na dwóch kolumnach przy głównym wejściu znajdują się posągi króla Longobardów Liutpranda i królowej Teodolindy, będące hołdem gminy dla fundatorów kościoła. Do wnętrza prowadzi imponujące atrium, nietypowe dla budownictwa w tym regionie lecz charakterystyczne dla Armenii i Gruzji. Jest to najprawdopodobniej dzieło saraceńskich niewolników, przybyłych tu wraz z templariuszami stacjonującymi w pobliskim Santa Maria del Tempio. Katedra składa się z pięciu wąskich naw ze sklepieniami kolebkowymi. Z łuku triumfalnego zwisa majestatyczny krucyfiks wysoki na ponad 2 m, ważący 130 kg i będący wspaniałym przykładem Christus Triumphans. Krzyż pochodzi z Katedry św. Piotra Aleksandryjskiego skąd został skradziony w 1403 r. wraz z relikwiami św. Ewasiusza przez kapitana najemników. Krucyfiks pokryty jest srebrną folią, z wyjątkiem przepaski na biodra i korony, które wykonane są z blach miedzianych, dodatkowo korona ozdobiona jest kryształami górskimi. Po prawej stronie kościoła znajduje się kaplica San Evasio, mieszcząca w swoim centrum srebrno-kryształową urnę z relikwiami męczennika, patrona miasta i diecezji a po jej bokach 4 marmurowe płaskorzeźby ze scenami z życia świętego: święcenia biskupie, kazanie, męczeństwo i przeniesienie relikwii do Casale Monferrato. Ołtarz główny katedry w jej centrum wykonany jest z polichromowanego marmuru i leży pod sklepieniem z freskiem Chwała San Evasio. Najstarsze elementy świątyni to mozaiki z korytarza zakrystii pochodzące z XI w., będące posadzką dawnego kościoła. Przedstawiają m.in.: zwycięstwo Abrahama, śmierć Nikanora, Jonasza połkniętego przez rybę oraz arkę św. Ewasiusza. W dzwonnicy można podziwiać zgromadzone tu liczne dzieła złotnictwa oraz artefakty włókiennicze o znacznej wartości.