Maj – miesiąc Maryi
Pan Tadeusz, Inwokacja (fragment)
Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy
I w Ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy
Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem!
Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem
(Gdy od płaczącej matki pod Twoję opiekę
Ofiarowany, martwą podniosłem powiekę
I zaraz mogłem pieszo do Twych świątyń progu
Iść za wrócone życie podziękować Bogu),
Tak nas powrócisz cudem na Ojczyzny łono.
Tymczasem przenoś moję duszę utęsknioną
Do tych pagórków leśnych, do tych łąk zielonych,
Szeroko nad błękitnym Niemnem rozciągnionych;
Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,
Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem;
Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała,
Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała,
A wszystko przepasane, jakby wstęgą, miedzą
Zieloną, na niej z rzadka ciche grusze siedzą
Adam Mickiewicz
Ewangelia wg św. Jana (14, 15 – 21)
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania. Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Parakleta da wam, aby z wami był na zawsze – Ducha Prawdy, którego świat przyjąć nie może, ponieważ Go nie widzi ani nie zna. Ale wy Go znacie, ponieważ u was przebywa i w was będzie. Nie zostawię was sierotami. Przyjdę do was. Jeszcze chwila, a świat nie będzie już Mnie widział. Ale wy Mnie widzicie; ponieważ Ja żyję i wy żyć będziecie. W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was. Kto ma przykazania moje i je zachowuje, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie»
Komentarz do Ewangelii
Tak jak w wieczerniku Pan Jezus zapowiedział zesłać Ducha Świętego swoim uczniom, tak i dziś Duch Prawdy jest obecny we wspólnocie wierzących. On daje dar wiary, aby przyjąć Boga w Chrystusie do swojego serca, aby wypełniać przykazania. Bez łaski Ducha, którego otrzymujemy w sakramentach świętych nie sposób być chrześcijaninem w pełnym tego słowa znaczeniu. Warto zatem postawić sobie pytanie czy jestem otwarty na działanie Ducha Świętego w moim życiu?
Ofiarodawcy na nasz kościół parafialny (kwiecień): G. Chudy, K.Habrat, W.Jarząb, M.Dziudzio, W.Z. Szydło, K.M.W. Barudowie, M.A.Półchłopek, J.Bik, M.G. Sas, M.T. Kunka, B.T. Przybyła, J. B. Zaj-del,L.K. Biernaccy, K.E. Kurzawa, B. Płaza, E.A. Jakubik, B.R. Żółkoś, E.Z. Wilk, St.S. Szarek, E.J. Sługoccy, A.A. Kierońska, A.R. Zajdel, Z.B.Prejsnar, T. Bugajska, K.A.G. Pigoniowie, J.M.E. Zajdel, , Kolanko,W. Kocyłowski, D.K.Kolanko, E.Jakubik, Korczyńska 25, Korczyńska 27A.
KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – IZRAEL
Kaplica Wniebowstąpienia nazywana także Kopułą Wniebowstąpienia to r omańska świątynia w for mie edykuły (w star ożytności miniaturowa świątynia, w której przechowywano przedmiot kultu) zamieniona na meczet, znajdująca się w tradycyjnym miejscu Wniebowstąpienia Chrystusa na Górze Oliwnej w Jerozolimie. Obiekt jest własnością lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, która z okazji uroczystości udostępnia kaplicę i obejście jerozolimskim wspólnotom chrześcijańskim: prawosławnej (Prawosławny Patriarchat Jerozolimy), katolickiej (Kustodia Ziemi Świętej) oraz ormiańskiej. Samo obejście jest też udostępniane wspólnotom koptyjskiej (Koptyjski Kościół Ortodoksyjny) i syryjskiej (Syryjski Kościół Ortodoksyjny). Wniebowstąpienie opisuje Łukasz Ewangelista w swojej Ewangelii i Dziejach Apostolskich i lokalizuje to wydarzenie na szczycie Góry Oliwnej. Już w 376 r. dzięki staraniom rzymskiej matrony Pomenii, wzniesiono tu okrągłą kaplicę, zaś w 438 r. dobudowane zostało oratorium. Obok św. Melania ufundowała klasztor by w świątyni sprawowano codzienną liturgię. Pierwsze sanktuarium , jak szereg innych świątyń chrześcijańskich w Jerozolimie, zburzyły w 614 r. wojska Chosroesa II. W czasie dominacji krzyżowców na szczycie Góry Oliwnej powstał kościół na planie ośmiokąta. Wewnętrzna kolumnada podtrzymywała kopułę z otworem, pod którą znajdowała się kaplica. Pozostałości wewnętrznej kaplicy to dzisiejsza edykuła, zamieniona w 1187r. na meczet. W 1200 r. kaplicę przykryto ciężką kopułą z lokalnego wapienia. Decyzją Saladyna od strony ulicy powstał drugi meczet, by umożliwić chrześcijanom nawiedzanie miejsca świętego. Do kaplicy pielgrzymi chrześcijańscy mogą wejść tylko z przewodnikiem po uprzednim zarezerwowaniu terminu i uiszczeniu odpowiedniej opłaty rodzinie muzułmańskiej , która sprawuje pieczę nad tym terenem. Sama budowla sprawia surowe wrażenie – kamienne nagie ściany nie przykuwają wzroku. Pamiętam będąc w środku, że nasza uwaga od razu po wejściu skupiła się tylko na otoczonym drewnianą obramówką fragmencie naturalnej skały, znajdującej się w podłożu. To w tym miejscu Jezus wstąpił do nieba pozostawiając na skale ślady swoich stóp i tu , w świętym dla nas miejscu na twarzach wielu pielgrzymów pojawiają się łzy. W 2017 r. kaplicę podpalono i sprofanowano. I mimo ,iż islam uznaje wniebowstąpienie Jezusa (choć neguje Jego zmartwychwstanie), na świętej skale spalono oponę samochodową a powodem wandalizmu był spór dwóch muzułmańskich rodzin o… pieniądze.
Anita Iwańska-Iovino