Dusze sprawiedliwych są w ręku Boga
Uroczystość Wszystkich Świętych
Uroczystość Wszystkich Świętych – ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie , obchodzona corocznie w 1 dniu listopada, treściowo połączona z następującym po niej obchodem Liturgicznym Dniem Zadusznym jest wyrazem wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. We Wszystkich Świętych (1 listopada,) oraz w Dniu Zadusznym (2 listopada), możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny. W czasie nawiedzenia świątyni należy odmówić Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz być w stanie łaski uświęcającej (spowiedź ), Komunia św. i modlitwa według w intencji Ojca Świętego. Również wierni, którzy pobożnie nawiedzą cmentarz i przynajmniej w myśli pomodlą się za zmarłych, zyskują odpust, który może być ofiarowany za dusze w czyśćcu cierpiące; odpust ten w dniach od 1 do 8 listopada jest zupełny, w ciągu r oku odpust cząstkowy.
EWANGELIA WEDŁUG ŚW. ŁUKASZA (19, 1 – 10)
Jezus wszedł do Jerycha i przechodził przez miasto. A pewien człowiek, imieniem Zacheusz, który był zwierzchnikiem celników i był bardzo bogaty, chciał koniecznie zobaczyć Jezusa, któż to jest, ale sam nie mógł z powodu tłumu, gdyż był niskiego wzrostu. Pobiegł więc naprzód i wspiął się na sykomorę, aby móc Go ujrzeć, tamtędy bowiem miał przechodzić. Gdy Jezus przyszedł na to miejsce, spojrzał w górę i rzekł do niego: «Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś muszę się zatrzymać w twoim domu». Zszedł więc z pośpiechem i przyjął Go rozradowany. A wszyscy, widząc to, szemrali: «Do grzesznika poszedł w gościnę». Lecz Zacheusz stanął i rzekł do Pana: «Panie, oto połowę mego majątku daję ubogim, a jeśli kogoś w czymś skrzywdziłem, zwracam poczwórnie». Na to Jezus rzekł do niego: «Dziś zbawienie stało się udziałem tego domu, gdyż i on jest synem Abrahama. Albowiem Syn Człowieczy przyszedł odszukać i zbawić to, co zginęło»
Komentarz do Ewangelii
Tekst dzisiejszej Ewangelii prowadzi nas do niezwykle ważnego wniosku. Otóż życie chrześcijanina jest wtedy autentyczne i prawdziwie przemawiające, kiedy człowiek na swojej drodze życie spotka Chrystusa. Mateusz, który spotkał Jezusa zapragnął, aby prawdziwie zamieszkał w jego życiu, dlatego zaprosił Go do swego domu, ale tak naprawdę do swego życia. Został wiernym uczniem Pana, jest też autorem Ewangelii. A kiedy my możemy spotkać Pana Jezusa ? Otóż wtedy, gdy wsłuchujemy się w Jego słowa, kiedy przystępujemy do sakramentów świętych, gdy go dostrzeżmy w drugim człowieku i we współczesnym świecie. Jednak dopiero, gdy zaprosimy Go do swojego życia, ale tak od wewnątrz, od serca, a nie zewnętrznie , wówczas nasza wiara będzie świadectwem przekonywującym i prawdziwym.
KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY
Chiesa di Ognissanti – Kościół Wszystkich Świętych we Florencji to świątynia, której budowę rozpoczęto w 1251 r. na życzenie zakonu Umiliati czyli Ukorzonych lub Skromnych. Przedstawiciele zakonu przybyli do Florencji kilkanaście lat wcześniej i osiedlili się strategicznie blisko rzeki. Kongregacja była otwarta zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn, i w przeciwieństwie do zakonów żebrzących, utrzymywała się z własnej pracy. Głównie ze szklarstwa i sukiennictwa, aktywności, która przyczyniła się w szczególny sposób do bogactwa Florencji. Umiliati mieli mały port przy rzece, wiele młynów wodnych i przędzalni. Bardzo szybko stali się jednym z najbogatszych zakonów w mieście, mogącym sobie pozwolić na zamówienia u najbardziej utalentowanych artystów. Do kościoła na początku XIV wieku zamówiono piękny krucyfiks autorstwa Giotta, który znajduje się do dzisiaj w świątyni. Krzyż uderza ilością ultramaryny, otrzymywanej z bardzo drogiego kamienia lapis lazuli i naturalnością ułożenia ciała Chrystusa. To właśnie Giotto zrewolucjonizował malarstwo europejskie, rezygnując ze sztywnych kanonów greckich i wprowadzając realizm i ekspresję. W XV wieku w kościele pracowali dwaj inni rozchwytywani malarze: Domenico Ghirlandaio i Sandro Botticelli. Wykonali oni freski przedstawiające: Św. Hieronima i Św. Augustyna podczas pracy umysłowej. Charakteryzują się one dużą ilością szczegółów i czerpią z malarstwa flamandzkiego. Rodzina Vespucci zamówiła u Ghirlandaio “Ostatnią wieczerzę” do refektorium dla zakonników. Dzisiaj ten fresk można zobaczyć tylko w niektóre dni tygodnia. Natomiast w kościele widać inny fresk artysty przedstawiający Madonnę Miłosierdzia. Pod płaszczem Matki Boskiej, za staruszkiem ubranym na czerwono widać Amerigo Vespucci, który jako pierwszy żeglarz odkrył nowy kontynent (Amerykę) w 1492 r. W 1571 r. Kosma I Medyceusz sprowadził na miejsce rozwiązanego przez papieża zakonu Umiliati franciszkanów, którzy zajęli się odnową kościoła i klasztoru. Zakonnicy przywieźli ze sobą cenną relikwię – tunikę, w którą był ubrany Franciszek podczas otrzymania stygmat w 1224 roku. Kościół Ognissanti jest prawdziwą gratką dla miłośników sztuki. To właśnie tutaj pochowano jednego z najbardziej znanych na świecie artystów: Sandro Botticelli oraz jego muzę Simonettę Vespucci, której urodę uwiecznił na swoich słynnych obrazach: Narodziny Wenus i Wiosna. Fasada kościoła urzeka elegancją i jest to jeden z niewielu przykładów baroku we Florencji. A ciekawostką jest to, że w kaplicy po lewej stronie ołtarza wisi krucyfiks Wita Stwosza, autora ołtarza w krakowskiej katedrze. A w ukrytej kapliczce po prawej stronie została pochowana Carolina Bonaparte, siostra Napoleona.
Anita Iwańska-Iovino