Popierajmy media katolickie

Niedziela Środków Społecznego Przekazu

Dzisiejsza niedziela poświęcona mediom społecznego przekazu skłania do refleksji nad ich znaczeniem w informowaniu, ale tez w formowaniu poglądów na otaczającą nas rzeczywistość. Niestety informacja często miesza się z manipulacją poglądów także w sferze duchowej i moralnej. Dlatego warto zwrócić uwagę na rolę jaką pełnią media nasze, katolickie, które przybliżają nam problemy współczesnego świata, ale także Kościoła przez pryzmat wiary. Jako chrześcijanie mamy pogłębiać swoją wiarę poprzez życie modlitwy, lekturę Pisma św. , ale także przez korzystanie z mediów katolickich dostępnych w formie gazet i czasopism, także z radia i telewizji, jak też w formie elektronicznej jakim jest internet. Korzystajmy z katolickiej oferty medialnej jaką mamy do dyspozycji, umacniając się we wierze, ale też pogłębiając naszą świadomość duchową, moralną i religijną. Warto w tym miejscu postawić sobie pytanie czy czytam katolicką prasę czy w ten sposób popieram media katolickie?

EWANGELIA WEDŁUG ŚW. ŁUKASZA (16, 1–13)

Jezus powiedział do uczniów: «Kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzaniu niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, to kto wam prawdziwe dobro powierzy? Jeśli w zarządzaniu cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, to któż wam da wasze? Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie.

KOMENTARZ DO EWANGELII

Po czynach można stosunkowo łatwo rozpoznać człowieka, jego charakter, jego osobowość, a także zalety oraz wady. Niekiedy trzeba na to trochę czasu. Właśnie dziś Ewangelia ukazuje nam człowieka, która pełnił ważną funkcję zarządcy dóbr swojego Pana. Ale niestety nie zarządzał uczciwie powierzonym mu majątkiem. Mówiąc językiem nam współczesnym dokonał malwersacji, zdefraudował w poważnym stopniu dobra, którymi rozporządzał. Ale był zarazem człowiekiem bardzo sprytnym. Przywoływał więc wierzycieli swego Pana i kazał pisać im mniej zobowiązań, aniżeli były one faktycznie. Znowu okazał się nieuczciwym. Ale jednak ta jego przemyślność powinna nam dać do myślenia. Oto tacy nieuczciwi ludzie wykazują się takim wielkim sprytem i przebiegłością w rzeczach złych. A tymczasem w rzeczach dobrych chrześcijanie są tacy niemrawi, tacy bez pomysłu, jak by im na sprawach zbawienia i życia wiecznego w ogóle nie zależało.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Chiesa di San Matteo – Kościół Św. Mateusza w Genui usytuowany na placu św. Mateusz, który w średniowieczu znajdował się w obrębie majątku rodziny Doria. Plac wraz z kościołem to jeden z najlepiej zachowanych zabytków na obszarze miasta Genua. Patrząc na świątynię przylegający do niego klasztor można odnieść wrażenie , że znaleźliśmy się dzięki wehikułowi czasu w epoce średniowiecza i za moment zza rogu jednej z budowli pojawi się ubrany w dawny strój jakiś szlachetnie urodzony Genuińczyk. Formalnie świątynia nadal należy do opactwa Doria. Kościół został ufundowany w 1125 roku przez Martino Doria, a później przebudowany w stylu gotyckim. W połowie XVI wieku Andrea Doria zlecił wykonanie nowego projektu dekoracyjnego wnętrza kościoła i polecił wybudować swój grobowiec w krypcie pod ołtarzem głównym. Krypta kryje przepiękne statuy i artefakty z kolorowego marmuru oraz bogato złocone dekoracje. Fronton kościoła jest dość mocno rzucający się w oczy, wykonany z czarno-białego marmuru, ułożonego naprzemiennie w kontrastujące pasy z akcentami odnoszącymi się do historii rodziny Doria, które pokrywają wszystkie białe przestrzenie. W 1605 r. świątynia została mocno zniszczona przez pożar; podczas odbudowy z części budowli została wydzielona przestrzeń przeznaczona na klasztor sióstr benedyktynek. Przebudowany jeszcze raz w XVIII wieku zyskał dzisiejszy kształt trójnawowej przestrzeni, pokrytej przepięknymi freskami, które zostały wykonane przez wielu sławnych artystów tzw. szkoły włoskiej. Najważniejszą pracę wykonali bracia Melani, którzy pokryli freskami sufit z Chwałą św. Benedykta, śmiercią św. Benedykta i jego ekstazą. Interesującym elementem wystroju jest marmurowy grobowiec słynnego admirała Lamba Dorii, który podczas jednej z wielu wygranych przez siebie bitew morskich wziął do niewoli weneckiego podróżnika Marco Polo, a ten właśnie przebywając w niewoli podyktował słynną książkę „Opisanie świata”, opowiadającą o jego pobycie na dworze cesarza Chin. Wracając do kościoła św. Mateusza to w jego wnętrzu znajduje się oryginalna szpada markiza Andrei Doria oraz marmurowe sarkofagi, w których mieszczą się relikwie świętych Pelagiusza i Maksyma, sprowadzone tu z Istrii w XIII wieku. Wielu turystów zwiedza świątynię także ze względu na ogromne barokowe organy i ich niepowtarzalny dźwięk. Przestronny plac, przy którym mieści się kościół, otoczony jest wieloma potężnymi pałacami, z których każdy nosi imię innego potomka rodu Doria. Bazylika św. Mateusza, ufundowana wstępnie jako kościół szlachecki zyskała takiego patrona ze względu na to, iż jego właściciele tak jak św. Mateusz, także byli poborcami podatków.

Anita Iwańska-Iovino