Modlitwa kierowcy

24 lipca 2022

Modlitwa kierowcy 

Wszechmogący Boże, pomóż mi szczęśliwie dojechać do celu i spraw, abym swoją jazdą nie stworzył żadnego zagrożenia. 

Dobry Ojcze, błogosław wszystkim kierowcom, którzy dzisiaj wyruszyli w drogę. 

Święty Krzysztofie módl się za nami. 

 Błogosławieństwo pojazdów

Korzystamy z nich bardzo często i bardzo ułatwiają nam życie, mogą jednak także stwarzać niebezpieczeństwo zarówno dla nas jak też i dla innych osób.

Powinniśmy poświęcać wszystkie aspekty naszego życia Bogu, także i te związane z poruszaniem się środkami lokomocji, aby bezpiecznie korzystać z naszych samochodów i nikomu nie wyrządzić krzywdy na drodze.

EWANGELIA WEDŁUG ŚW. ŁUKASZA (11, 1 – 13)

Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: „Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów”. A On rzekł do nich: „Kiedy się modlicie, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo. Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień, i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczymy każdemu, kto nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie”. Dalej mówił do nich: „Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: «Przyjacielu, użycz mi trzech chlebów, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać». Lecz tamten odpowie z wewnątrz: «Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci leżą ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie». Mówię wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu otworzą. Jeżeli którego z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, o ileż bardziej Ojciec z nieba da Ducha Świętego tym, którzy Go proszą”

KOMENTARZ DO EWANGELII

Modlitwa, to nie łatwy temat. Niejednokrotnie mamy wiele trudności, aby skierować swoje serce i swoje myśli do Pana Boga. Zdarza się, że trudno nam skupić się na modlitwie. Poza tym potrafimy swój czas poświęcić na różne sprawy, ale na modlitwę często nam tego czasu brakuje. Najważniejsze jest jednak, żebyśmy chcieli się modlić, mimo że mamy trudności. Przecież i Apostołowie, też odczuwali jak nie doskonałą jest ich modlitwa. Proszą zatem Jezusa: Panie naucz nas modlić się. Prośmy i my naszego Zbawiciela, abyśmy doświadczyli Jego obecności w czasie naszej rozmowy z Bogiem, w czasie naszej modlitwy.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Chiesa di San Cristoforo sul Naviglio Kościół Św. Krzysztofa przy kanale Naviglio to budowla w stylu r omańskim i kościół par afialny w Mediolanie, ośrodek liturgiczny rytu ambrozjańskiego (zwanego też mediolańskim). Obrządek ambrozjański jest rytem liturgicznym Kościoła katolickiego odmiennym od rytu rzymskiego praktykowanego w prawie całym Kościele zachodnim. Posiada własny – inny niż rzymski – – kalendarz liturgiczny a także własny cykl czytań biblijnych i teksty liturgiczne. Ten ryt praktykowany jest przez ponad 5 mln wiernych we włoskim regionie Lombardia oraz w szwajcarskim kantonie Ticino. Kompleks składa się z dwóch kościołów. Znajdujący się po lewej stronie starszy kościół powstał na ruinach rzymskiej świątyni. W XIV w. został do niego dobudowany szpital dla pielgrzymów, dziś już nieistniejący. Nowszy kościół pochodzi z XV w. i został ufundowany przez Giana Galeazzo Visconti jako votum ofiarne za pokonanie zarazy, która w 1399 r. zabiła ponad 20 tys. ludzi w Mediolanie. Wierni modlili się do protektora chorych i zadżumionych i dzięki wstawiennictwu św. Krzysztofa zaraza nagle się wycofała. W 1625 r. ściana oddzielająca oba kościoły została usunięta i w konsekwencji powstała jedna budowla, którą można oglądać w obecnym kształcie. W świątyni można podziwiać XV–stowieczne gotyckie freski oraz cenną drewnianą figurkę z XIV wieku przedstawiającą św. Krzysztofa i Dzieciątko Jezus. Najstarszym malowidłem ściennym jest Jezus Błogosławiący z przełomu XII – XIII wieku. Przy kościele znajduje się dzwonnica z XV–tego wieku, na której początkowo znajdowały się dwa dzwony, ufundowane przez włodarzy miasta. Obecnie można usłyszeć z dzwonnicy koncert w rycie ambrozjańskim na cztery dzwony. Kościół przy kanale Naviglio w nazwie poświęcony jest św. Krzysztofowi ale w istocie Świętym Wspomożycielom. Jest ich 14: Krzysztof – patron nagłej śmierci, Katarzyna – patronka od bólu gardła i głowy, Barbara – – pomocna w godzinie śmierci, Jerzy – patron rycerzy, chroni zwierzęta przed chorobami, Błażej – patron od nagłej śmierci, Cyriak – chroniący od opętania, Małgorzata – chroni od bólów porodowych, Dionizy – chroniący od bólów głowy, Wit – od chorych na epilepsję, Idzi – patron trudnej spowiedzi, Pantaleon – chroniący od strasznych chorób, Achacy – chroni przed chorobami, Eustachy – patron ludzi w potrzebie, Erazm – patron ludzi doznających wielkich bólów fizycznych. W poczet Świętych Pomocników Kościół katolicki zaliczył tych, których wstawiennictwo u Boga uznał za wyjątkowo skuteczne.

Anita IwańskaIovino