Dzień Świętości Życia
Uroczystość Zwiastowania Pańskiego
Archanioł Gabriel oznajmił Maryi czyli zwiastował, że zostanie matką Syna Bożego. Słowa anioła skierowane do Maryi znane nam jako pozdrowienie anielskie zaczynające się od słów: „Zdrowaś Maryjo łaski pełna Pan z Tobą.” przypominają nam prawdę o obdarzeniu Maryi przywilejem wolności od grzechu pierworodnego. Jako pełna łaski była wolna od wszelkiego grzechu. Była zatem godna zostać matką Syna Bożego. Ewangelia wg św. Łukasza przedstawia nam Zwiastowanie. W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego czcimy tajemnicę wcielenia Syna Bożego. Stąd też zasadne jest, aby w tym dniu obchodzić Dzień Świętości Życia, który uwrażliwia nas na bezcenną wartość życia ludzkiego, które dziś jest zagrożone, tak w czasie wojny ,jak i w czasie pokoju, gdy podnosi się rękę na życie nienarodzonych. Módlmy się, abyśmy zawsze opowiadali się za życiem i wszystko robili, aby je chronić od poczęcia, aż do naturalnej śmierci.
KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY
Duomo di Rossano (Katedra w Rossano) – znana też jako Cattedrale di Maria Santissima Achiropita jest zymskokatolicką katedrą w Rossano zadedykowaną Najświętszej Marii Panny. Katedra została wzniesiona w XI wieku. Dzwonnica i chrzcielnica pochodzą z XIV w., natomiast przepiękna monumentalna ambona z marmuru została zbudowana w 1752 roku. Katedra jest znana dla obrazu Madonny Acheiropity, patronki miasta Rossano. Obraz datowany jest na lata 580–750 i pochodzi z epoki bizantyńskiej. Od połowy średniowiecza jest przedmiotem kultu i pielgrzymek. Przy katedrze znajduje się Diecezjalne Muzeum Sztuki utworzone w 1952 roku a w nim przechowywany jest purpurowy Kodeks z Rossano, cieszący się opinią jednego z najważniejszych dzieł sztuki w Kalabrii. Nazywany jest Codex purpureus Rossanensis i jest jednym z purpurowych kodeksów Nowego Testamentu. Powstał w VI wieku lecz pomimo licznych badań prowadzonych przez historyków, paleografów, biblistów oraz znawców sztuki bizantyjskiej, miejsce powstania kodeksu wciąż nie zostało rozstrzygnięte. Nieznane są okoliczności przybycia kodeksu do Kalabrii. Spekuluje się, że został tu przywieziony w VIII wieku. Przywieźli go mnisi uciekający przed inwazją arabską aby uchronić cenny manuskrypt przed zniszczeniem. Kodeks nazywany często „perłą z Rossano” zawiera tekst dwóch pierwszych Ewangelii. Do naszych czasów zachowała się mniej niż połowa rękopisu, pozostała jego część została zniszczona w pożarze w XVII w. Zachowało się 188 kart kodeksu z pełnym tekstem Ewangelii Mateusza i niemal pełnej Ewangelii Marka. Pergamin, na którym został spisany manuskrypt jest wysokiej jakości, został nasączony purpurą. Purpura ma kolor czerwony lub niebieskawy. Oryginalny kodeks miał prawdopodobnie około 400 kart z pełnym tekstem czterech Ewangelii. Trzy pierwsze linijki każdej Ewangelii pisane są złotem, pozostały tekst pisany jest srebrem. Jest to także najstarszy rękopis Nowego Testamentu zawierający kolorowe ilustracje. Zachowało się 15 stron z 17 miniaturami ilustrującymi życie Jezusa. Przedstawiają one wskrzeszenie Łazarza, oczyszczenie świątyni, przypowieść o dziesięciu pannach, wjazd do Jerozolimy, umywanie nóg, ostatnią wieczerzę i Jezusa przed Piłatem. Pierwsza wzmianka o rękopisie pochodzi z roku 1831, dokonana została przez kanonika katedry w Rossano. Pierwsze naukowe badania nad kodeksem zostały przeprowadzone w roku 1879 i odtąd rękopis stał się znany dla całego świata nauki. W roku 2015 manuskrypt został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata.
Anita Iwańska-Iovino
Największe przykazania.
24 marca będziemy obchodzić państwowe święto, o którym jednak warto wspomnieć w przestrzeni Kościoła katolickiego. Święto świeckie, lecz jak mało który obchód, wpisane w Ewangelie. Dotyczy pouczenia Jezusa: Pierwsze przykazanie pośród wszystkich innych jest to: …Będziesz miłował Pana Boga twego całym sercem twoim, całą duszą twoją… A oto drugie: Będziesz miłował bliźniego twego jak siebie samego. Nie ma przykazania, które byłoby większe od tych… /Mk 12, 29-32/. Powyższą treść, głęboko mieli wyrytą w sercach, bohaterowie Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Obchód ustanowiony pr zez Par lament RP w 2018 r.
Temat b. ważny, ponieważ, w ostatnich latach, w różnych środowiskach, prawda jest przemilczana, a nawet fałszowana. Prawdę o naszym zachowaniu w czasie ludobójstwa przygotowanego światu przez Niemców, w tym w Holokauście Żydów, najlepiej obrazuje ilość tytułów przyznanych Polakom; Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie- Żydom. Odznaczenia są nadawane osobom, które ratowały życie Żydów z operacji wyniszczania ich narodu. Metody Holokaustu opracowano w naukowy sposób. Idea odznaczenia ma korzenie głęboko osadzone w Judaizmie. W Talmudzie czytamy: jeśli człowiek niszczy jedno życie, to jest tak, jakby niszczył cały świat. A jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat /Sanhedryn 37a/. Liczby oddają prawdę. Odznaczenie Sprawiedliwy wśród Narodów Świata otrzymało 7112 Polaków, 869 Węgrów, 67 Norwegów, 22 Anglików, 5 z USA itd. To tylko wybrane przykłady narodów. Należy dodać, że tylko w Polsce, za pomoc Żydom, wykonywano na Polakach karę śmierci. Te dane są ogólnie dostępne, a pomimo tego są „historycy” i rządy, które fałszywie obciążają nas współodpowiedzialnością za Holokaust. Może mają wiedzę o własnych winach i sumienie przypomina.
Wspomniany Narodowy Dzień Pamięci, został ustanowiony na rocznicę wymordowania, w Markowej, rodziny Ulmów, za ukrywanie na strychu Żydów. 24 III 1944 r., po zamordowaniu Żydów, uśmiercono gospodarzy z sześciorgiem dzieci. Siódme dziecko zginęło w łonie matki. Donosiciel Leś / z granatowej policji/ został zastrzelony przez polskie podziemie. Takie wyroki, dla kolaborantów, były prawnym działaniem sądów Polskiego Państwa Podziemnego. Ulmowie byli jedną z wielu polskich rodzin, którzy kierując się chrześcijańską miłością, otworzyli swoje domy dla prześladowanych Żydów. O powszechności tego zjawiska świadczy fakt, że podczas tworzenia państwa Izrael, w 1948 r., mało brakło, a jednym z języków urzędowych byłby polski. Od 2003 r., trwa proces beatyfikacyjny dziewięcioro Ulmów.
Andrzej Jakubik