Święto patronów Europy, Cyryla i Metodego
Św. Cyryl i św. Metody byli braćmi. Pochodzili z Grecji. Zasłynęli jako misjonarze Słowian. Ewangelizowali ludność Bułgarii i Moraw. Posługiwali się miejscowym językiem. Stworzyli także własne pismo – głagolicę, z której później wykształciła się cyrylica. Bracia mają wkład w tłumaczenie żywotów Ojców Kościoła, Pisma Świętego i ksiąg liturgicznych na język słowiański. Nie brakowało im też przeciwników, którzy oskarżali ich o herezję, co powodowało prześladowania. Cyryl zmarł w Rzymie 14.02.869 r. Metody został biskupem i kontynuował misję wśród Słowian. Miał wkład w prowadzenie obrządku słowiańskiego. Zmarł 6.04.885 r.
Jan Paweł II 31.12.1980 r. ogłosił ich współpatronami Europy, obok św. Benedykta ustanowionego patronem przez papieża Pawła VI. W encyklice „Slavorum A postoli” wydanej w czerwcu 1985 r. Jan Paweł II docenił ich wkład w kulturę i ekumenizm. Papież podkreślił także „katolicki zamysł Kościoła” , gdyż braci Sołuńscy wysłani na misję przez patriarchę Konstantynopola, działali w ścisłym porozumieniu z Rzymem. Za przyczyną św. Cyryla i Metodego módlmy się w intencji Europy, aby była zawsze wierna Chrystusowi, aby nie zatraciła swojego chrześcijańskiego oblicza.
KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY
Santuario Basilica San Valentino – Bazylika Świętego Walentego w Terni. Jest kościołem parafialnym w diecezji Terni–Narni–Amelia. Stanowi centrum kultu św. Walentego na terenie Włoch. Począwszy od VI wieku św. Walenty biskup był czczony w Terni; z tego okresu
pochodzą pierwsze wzmianki o istniejącej tu świątyni i klasztorze. Ale na przestrzeni wieków zaginęła pamięć o tym miejscu, choć nie o jego patronie. Do początku XVI wieku losy kościoła nie były znane. Dopiero w tym czasie na zezwolenie papieża Pawła V rozpoczęto poszukiwań
relikwii św. Walentego i jego wiernych uczniów, które ostatecznie znaleziono w pobliżu ołtarza. Wydarzenie to zapoczątkowało budowę nowej świątyni. 22 lipca 1618 roku relikwie św. Walentego zostały uroczyście wniesione do świątyni, której budowa została ukończona w 1630 roku. W 1625 roku arcyksiążę Austrii Leopold V Habsburg, podróżujący do Rzymu, odwiedził świątynię. Sfinansował budowę nowego, marmurowego ołtarza i zobowiązał się do przekazania świątyni części czaszki świętego, którą otrzymał kilka wieków wcześniej w darze jeden z jego przodków. W 1630 roku relikwie świętego (czaszkę, szczęki z kilkoma zębami, pozostałe zęby i prochy) wraz posągiem umieszczono w ozdobnej urnie. Św. Walenty jest uważany za patrona zakochanych dzięki pewnej legendzie, według której miał on być pierwszym duchownym, który pobłogosławił związek pogańskiego legionisty z młodą chrześcijanką. Św. Walenty był biskupem miasta Terni, walczącym o społeczność chrześcijańską w czasach ciężkich prześladowań przez Rzym. Za swoją działalność z rozkazu prefekta Rzymu poniósł męczeńską śmierć przez ścięcie. W 496 roku kościół ustanowił jego święto, aby uczcić miłość, postać świętego i zastąpić pogańskie święto luperkalia, podczas którego kobiety i mężczyźni wkładali do urny swoje imiona, a dziecko losowało je. Wylosowane w ten sposób pary żyły razem przez cały rok. Każdego roku 14 lutego odbywa się w Terni tradycyjny festiwal połączony z procesją po ulicach miasta i uroczystościami eucharystycznymi. Wzdłuż ulic miasta nieopodal bazyliki odbywają się historyczne targi San Valentino. Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego, przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. W roku 1997 list do par narzeczonych przesłał również Jan Paweł II, a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy przy grobie świętego Walentego.
Anita Iwańska-Iovino
Ojczyzna. Ważna modlitewna intencja.
Tydzień zakończymy Mszą św. w intencji Ojczyzny. Modlitwa o priorytetowym znaczeniu. Nie w potocznym słusznym, twierdzeniu, że modlitwy nigdy za wiele. Dla ostatnich „Miesięcznic 19” pasuje raczej format z sienkiewiczowskiego dzieła, w duchu zawołania Księdza Kamińskiego, w stanisławowskiej kolegiacie, na pogrzebie żołnierza Wołodyjowskiego: Na Boga, panie Wołodyjowski! Larum grają! Wojna!… a ty się nie zrywasz? szabli nie chwytasz? Na koń nie siadasz? Dzisiaj mamy lżej. Nie musimy chwytać szabli i na konia siadać, ale musimy być wierni wierze ojców i polskiej tożsamości. Nie rozumiem, dlaczego pewne środowiska pogardzają Polakami, którzy zachowują w pamięci miliony ofiar złożonych z życia, dla sprawy, aby Polska była Polską. A jak pisał nasz wieszcz A. Mickiewicz, Polska jest Polską, a Polak Polakiem tylko po Krzyżem. Pod znakiem, który ostatnio, nielicznym, ale rozkrzyczanym grupkom przeszkadza. Więc otrząśnijmy się bo larum grają!
Lutowa „Miesięcznica” w intencji Ojczyzny, pod relikwiami bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. W lutym, 25 lat temu, w 1997 roku, rozpoczęto proces beatyfikacyjny wikarego z warszawskiego Żoliborza, Ks. Jerzego, zamordowanego za głoszenie miłości i prawdy. Także w lutym, w 2001 roku, zakończono proces na szczeblu diecezjalnym. Wspomniana Msza św. przypomina różne rocznice związane z wyniesieniem na ołtarze, Ks. Jerzego, który wielokrotnie wołał larum grają. Słuchała go cała Polska, także władza. Władza przez swoich donosicieli, w ramach przygotowań do zgładzenia kapłana. Dla porównania z Ewangelii św. Marka: … Doszło to do arcykapłanów i uczonych w Piśmie i szukali sposobu, jak by Go zgładzić. Czuli bowiem lęk przed Nim. /Mk 15.18/. Ten fragment opisuje sytuację, jak donosiciele składali raport z nauczania Jezusa w świątyni. Pan Jezus zwyciężył zmartwychwstając. Ks. Jerzy zwyciężył przez bezkompromisową wierność Chrystusowi. Zwycięstwo zostało ogłoszone, 6 czerwca 2010 roku, przez legata papieskiego J.E. abp. Angelo Amato, na Placu Piłsudskiego w Warszawie, podczas Mszy beatyfikacyjnej.
Tkwiąc w datach wspomnę o 250 rocznicy, jaka minęła dwa dni temu. 17 lutego 1772 roku została podpisana „Tajna konwencja rosyjsko – pruska dotycząca rozbioru Rzeczypospolitej. Artykuł II zawierał: dwie wysoko układające się strony, wprowadzą każda z osobna swoje wojska do Polski… Austria na dany moment była skłócona z przyszłymi sojusznikami. Ale już za pół roku, 5 VIII 1772 r., z ochotą, w Petersburgu, podpisała z Rosją i Prusami traktat podziału ziem Rzeczypospolitej. Hm. Po 167 latach /22 VIII 1939/ kolejny tajny traktat Ribbentrop- Mołotow, także o podziale ziem Polskich. Zawsze potrzebne są Msze w int. Ojczyzny. Dzisiaj szczególnie.
Andrzej Jakubik