Wspólnota Kościoła

15 listopada 2021

Wspólnota Kościoła

Sytuacja w świecie się zmienia, dlatego trzeba głosić Ewangelię na współczesny sposób , używając dostępnych środków medialnych.. Zapewne też trzeba uwzględnić mentalność ludzi XXI wieku., aby z orędziem o Zbawieniu dotrzeć do każdego człowieka. Temu właśnie służy tzw. Droga synodalna Kościoła. Z woli Ojca Św. najpierw trzeba się wsłuchać w głos każdego chrześcijanina, a więc każdego z nas. Po tym czasie wsłuchiwania się i rozeznania , co jest z Ducha Bożego Papież będzie mógł podjąć konkretne decyzje. Będziemy mogli się wypowiedzieć czy w poszczególnych grupach , a nawet indywidualnie przesyłając swoja opinię do Kurii w Przemyślu. Więcej informacji będzie w najbliższym czasie w naszej gazetce. Pamiętać jednak należy, aby kierować się tylko troską o dobro duchowe wiernych czyli wspólnoty Kościoła.

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA WŁOCHY

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loreto nazwane przez papieża Jana Pawła II maryjnym sercem chrześcijaństwa, od średniowiecza pozostaje najsłynniejszym ośrodkiem kultu maryjnego na świecie. Święty Dom Matki Bożej wedle tradycji budynek, w którym Maryja urodziła się, wychowała i doświadczyła Zwiastowania, a także miejsce dzieciństwa Jezusa miał zostać w 1291 r. w cudowny sposób przeniesiony przez anioły do Loreto. Historycy zgadzają się, że Santa Casa może pochodzić z Zie-
mi Świętej ale jego przeniesienie do Włoch wiążą raczej z krzyżowcami, którzy chcieli uchronić cenną pamiątkę przed zniszczeniem przez muzułmanów. Z dokumentów watykańskich dowiadujemy się, że właściciel Loreto Nicefor de Angelis ofiarował córce w posagu kamienie przywiezione z Nazaretu: być może od jego nazwiska wzięła się legenda o aniołach. W 1520 r. papież Leon X ogłosił pielgrzymki do Loreto za równorzędne z pielgrzymkami do Ziemi Świętej i Rzymu. Domek o ledwie kilkumetrowych wymiarach nie ma w ogóle fundamentów. Zachowały się jedynie trzy ściany murowane; w miejscu czwartej stoi ołtarz. Na zewnątrz ściany pokrywają marmurowe płaskorzeźby, przedstawiające sceny z życia Maryi, nawiązujące nie tylko do Ewangelii, ale także do apokryfów oraz wizerunki proroków starotestamentalnych. Wewnątrz budynku znajduje się rzeźba przedstawiająca Madonnę z Loreto. W XV wieku wokół relikwii rozpoczęto budowę bazyliki papieskiej. W jednej z nisz znajduje się koronowana przez papieża Jana XXIII figurka Czarnej Madonny z drzewa cedrowego rosnącego w Ogrodach Watykańskich. W bazylice znajduje się kilkanaście kaplic. Jedną z nich jest kaplica polska, której przepiękne zdobienia nawiązują do naszej historii i polskiego kultu maryjnego. Obecnie sanktuarium odwiedza co roku około 4 mln wiernych. Zwyczajem praktykowanym od wieków jest okrążanie Świętego Domu na kolanach. Równie powszechną praktyką stało się pocieranie chusteczek czy świętych obrazków o ściany Domku i traktowanie ich niczym relikwii. Największe uroczystości odbywają się tu w nocy z 9 na 10 grudnia czyli w rocznicę przeniesienia budowli z Ziemi Świętej, Na okolicznych wzgórzach płoną
wtedy ogniska wskazujące drogę aniołom, Na zakończenie odbywa się uroczysta procesja, podczas której wierni machają chusteczkami na powitanie Świętego Domku .

Anita IwańskaIovino

Krzyż na grobie, to znak nadziei.

W listopadzie częściej przebywamy wśród grobów. To naturalne, ponieważ jest to miesiąc zaduszkowy. Intensywniej wspominamy modlitewnie zmarłych i aktywniej dbamy i miejsca pochówku, o groby. One przywołują w pamięci mamę, tatę, brata, przyjaciela… Dla chrześcijan najważniejszym grobem jest Grób Pański miejsce złożenia Jezusa Chrystusa po zdjęciu z Krzyża. Pochówek i grób, we wszystkich kulturach religijnych przypomina o przekraczaniu tego wszystkiego co ziemskie. Ponadto w naszej tradycji, grób jest miejscem instalacji Krzyża. Mamy trudne czasy, idące już do Polski, w których Krzyż
razi. Nam niech nadal daje poczucie godności i wolności..

Za parę dni, w naszym kościele, będzie sprawowana kolejna „Miesięcznica” w int. Ojczyzny. Jej narodziny związane są z Grobem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Bo właśnie po pielgrzymce do jego Grobu, przy kościele na warszawskim Żoliborzu i wprowadzeniu jego relikwii i wizerunku do naszej świątyni, podjęto cykliczne wspomniane Eucharystie. Pomysłodawcą pielgrzymki był Region Podkarpacie NSZZ „Solidarność”. Podkarpaccy Solidarnościowcy są jedną z bardziej zdyscyplinowanych wart, pełnionych przy Grobie bł. Ks. Jerzego. Zresztą ten grób jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Warszawie. Od momentu porwania Ks. Jerzego, do beatyfikacji, w 2010 r, jego Grób odwiedziło ponad 18 milionów pielgrzymów z 134 krajów! Poeta napisałby, że ogromny głaz nagrobny ugina się pod ciężarem modlitwy. Nie wiemy, ile dobra, przez świętych obcowanie, Polska zawdzięcza modlitwom szeptanym przed Grobem Ks. Jerzego Popiełuszki. Już o tym pisałem wcześniej, ale przypomnę, że w naszym kościele znajduje się materialna cząstka wspomnianego Grobu. To najmniejszy krzyżyk na Krzyżu Pątniczym, został wykonany z deski z mar na których stała trumna nad grobem Ks. Jerzego.

2 XI minęła 96 rocznica /1925 r./ odsłonięcia warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza. Dodam, że Tymczasowy Komitet Budowy Grobu Nieznanego Żołnierza, powołał w 1923 r., nasz krajan, korczyniak, gen. hr. St. Szeptycki. To jest prawdziwa mogiła, a nie symboliczna. W niej złożono ciało bezimiennego żołnierza sprowadzone z Cmentarza Obrońców Lwowa.

Nigdy nie przypuszczałem, że będę współczuł agentowi „Wolskiemu” W. Jaruzelskiemu. A takiego uczucia doznałem nad jego mogiłą na Powązkach. Taki „możnowładca”, a na nagrobku już tylko skromny napis „żołnierz”. Podobnych uczuć doznałem na innych, nieraz zaniedbanych grobach komunistycznych „wszechwładców”. Bł. kard. Stefan Wyszyński, na wieść o śmierci agenta B. Bieruta modlił się za jego duszę. Nie nam sądzić ich dusze. Inna sprawa to pamięć, aby się komunistyczne zło nie odrodziło.

Andrzej Jakubik