Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto , które będziemy obchodzić w najbliższy czwartek znane jest też jako Matki Bożej Zielnej. W naszą narodową świadomość wpisana jest od wieków niezwykła cześć dla Matki Bożej. Mówi nam o tym historia Polski, a także zwyczaje, które wiązały wydarzenia z życia ludzi z Jej osobą. Wyrazem tego jest ofiarowanie pracy rolnika za Jej przyczyną Panu Bogu. Poświęcenie wieńców dożynkowych w Uroczystość Wniebowzięcia NMP – Matki Bożej Zielnej jest piękną tradycją wypływającą z trudu i wiary polskiej wsi.

Wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego

Dziś, kiedy usuwa się z pamięci ludzi postać św. Maksymiliana Marii Kolbego, trzeba nam pamiętać o tym świętym i męczenniku z Auschwitz – Birkenau, który oddał swoje życie za współwięźnia w niemieckim obozie śmierci.

Wierzysz w Boga, a czy wierzysz Bogu?

W liturgii chrztu św. wyznanie wiary występuje w formie pytań: „Czy wyr zekacie się gr zechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych? Czy wyrzekacie się wszystkiego, co prowadzi do zła, aby was grzech nie opanował? Czy wyrzekacie się szatana, który jest głównym sprawcą grzechu?” Na te pytania rodzice i chrzestni odpowiadają: „Wyrzekamy się”. Dalej kapłan pyta: „Czy wierzycie w Boga Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi? Czy wierzycie w Jezusa Chrystusa, Jego Syna jedynego, a naszego Pana, narodzonego z Maryi Dziewicy, umęczonego i pogrzebanego, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca? Czy wierzycie w Ducha Świętego, Święty Kościół Powszechny, obcowanie Świętych, odpuszczenie grzechów, zmartwychwstanie ciała i życie wieczne?” Rodzice i chrzestni odpowiadają na każde pytanie: „Wierzymy”. Kapłan na koniec mówi: „Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą w Chrystusie Jezusie, Panu naszym”. Wszyscy zgromadzeni odpowiadają: „Amen”. Również podczas Wigilii Paschalnej każdy z uczestników trzymając w ręku zapaloną święcę wypowiada chrzcielne wyznanie wiary i w ten sposób odnawia przyrzeczenia chrzcielne, wyrzeka się grzechu i szatana. Papież Benedykt XVI w swoich katechezach w 2012 r. (w Roku Wiary) wezwał nas, aby Credo było lepiej znane, rozumiane i przemodlone, ponieważ Credo, czyli Symbol nicejsko-konstantynopolitański, jest opisem wiary Kościoła i opisem tego, co naprawdę jest. Papież Benedykt przypomniał, że naszym zadaniem jest strzec i przekazywać zbawczą prawdę o Bogu i o człowieku: że jest Bóg, Ojciec Wszechmogący, Stworzyciel nieba i ziemi, Jezus Chrystus, Duch Święty, Kościół, święci i życie wieczne (KKK, 185-1065). Bóg, Jedyny Pan, któr ego należy kochać „całym swoim ser cem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą” (Mk 12, 29-30), jest Wszechmocny, tzn. nie ma początku ani końca, dla Niego nie ma r zeczy niemożliwych, nic Boga nie ogranicza. Bóg może uczynić wszystko zgodnie ze swoją Boską naturą. Bóg jest Stworzycielem nieba i ziemi, tzn. wszystko co istnieje pochodzi od Niego. On daje początek wszystkim rzeczom, uczynił świat z niczego. Stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Człowiek posiada rozum, wolną wolę i nieśmiertelną dusze. Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę.

cdn. za tydzień

KOŚCIOŁY I SANKTUARIA ŚWIATA – WŁOCHY

Katedra Św. Euzebiusza w Vercelli cd. Bazylika w obecnej formie została ukończona w 1860 r, kiedy to położono kopułę a na szczycie fasady posągi dwunastu Apostołów i Zbawiciela. Ostatni dodany element budowli to krypta na pochówki biskupów miejscowej katedry. Dziś, poprzedzona dużym placem z ogrodami imponująca bryła katedry jest łatwo rozpoznawalna dzięki dużej pokrytej miedzią kopule i potężnej dzwonnicy. W środku znajdują się liczne kaplice, które świadczą o historycznym i religijnym znaczeniu świątyni: Kaplica Relikwii, św. Honoraty, św. Jana Nepomucena, bł. Amadeusza, św. Ambrożego, św. Filipa Neri, Kaplica Matki Bożej Spoliczkowanej. Ta ostatnia związana jest z ciekawą historią. Znajdujący się w barokowym ołtarzu marmurowy posąg z XIII w. przedstawiający Madonnę z Dzieciątkiem ma plamę na prawym policzku,a popularna tradycja przypisuje ją uderzeniu, które w cudowny sposób pozostało odciśnięte. Z tego powodu posąg nazwano Matka Boża Spoliczkowana. Wśród wielu dzieł sztuki najbardziej wyróżnia się swoim znaczeniem ottoński krucyfiks. Jest to arcydzieło ottońskiego złotnictwa, twórczości artystycznej, która kwitła w Europie Zach. od 887 do 1000 r. Do naszych czasów zachowały się tylko 4 egzemplarze takich krzyży lecz ten jest największy i najbardziej kunsztownie wykonany. Zbudowany pod koniec X wieku, na zlecenie biskupa Leone w ramach odbudowy kościoła po pożarze wywołanym przez wojska króla Arduino, jest przykładem Chrystusa Triumfującego. Oprócz niezwykłych rozmiarów (3,27 x 2,36 m), wyróżnia się dokładnością detali; wykonany jest ze srebrnych tłoczonych i częściowo złoconych blach. Pierwotnie był umieszczony w ołtarzu głównym starożytnej bazyliki, specjalnie oświetlony i wywierał głębokie wrażenie na modlących się wiernych. W 1983 r. krucyfiks stał się przedmiotem obrzydliwego aktu wandalizmu, którego autorzy do dziś pozostają nieznani. Krzyż został poważnie uszkodzony, wiele srebrnych blach było mocno zniszczonych, tylko głowa Chrystusa leżała nienaruszona na ziemi. Po długiej i żmudnej renowacji, dzieło sztuki, które zawsze było obiektem szczególnej czci mieszkańców Vercelli, wróciło do bazyliki. Piękna ceremonia z udziałem krucyfiksu odbywa się w poranek wielkanocny. Arcybiskup z kanonikami katedry przewodniczą mszy św, podczas której krzyż schodzi z łuku na posadzkę, symbolizując w ten sposób Zmartwychwstanie. Aż do lat 50- tych XX wieku wiele osób pochodzących ze wsi koczowało na placu przed katedrą przez całą noc, aby móc uczestniczyć w obrzędzie, któremu przypisywano cudowną wartość. Wspomnienie św. Euzebiusza obchodzimy 2 sierpnia.

Anita Iwańska – Iovino

Następny wpis
»